V Pardubicích testují první baterii izraelského raketového systému protivzdušné obrany SPYDER, který zkompletovali pro českou armádu. Ta celkem dostane čtyři baterie, první podle plánů už příští rok na jaře. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 13,7 miliardy korun.

Pro českou protivzdušnou obranu jde o technologický skok. Izraelský raketový systém SPYDER dokáže po příjezdu vystřelit v řádu minut a stejně rychle pak i zmizet. „Systém se dá použít proti letounům, bojovým letounům, bezpilotním prostředkům třídy dvě a tři, což jsou ty větší. A také proti střelám s plochou dráhou letu,“ vysvětluje náčelník pozemní protivzdušné obrany Armády České republiky Jaroslav Daverný.

Kombinace střel krátkého a středního doletu ochrání vojenské jednotky, průmyslové zóny nebo města. Dosah radaru je 350 kilometrů, což je pětkrát víc, než zvládne sovětský systém KUB ze sedmdesátých let minulého století, který armáda dodnes používá.

„Pokud se budeme bavit o maximálním dostřelu raket, tak v současnosti máme jedenadvacet kilometrů a můžeme střílet jen jednu raketu. S novým systémem (bude dostřel) až šedesát kilometrů a (bude možnost střílet) více raket najednou,“ říká velitel baterie 25. protiletadlového raketového pluku české armády Marek Palkovič.

První baterii testují ve firmě Retia u Pardubic. Druhou pak souběžně kompletují na podvozky české Tatry 815. Celkový podíl českých firem na zakázce je přes třicet procent. „To, co provádí Retia, jsou jednotlivé instalace kabeláže, komunikačních prostředků, které jsou postupně instalovány do kabiny,“ upřesňuje generální ředitel firmy Jan Mikulecký.

Postup prací si technici natočili přímo v Izraeli

Technici využívají klasické manuály i virtuální realitu – přesný postup prací si natočili na školení přímo v Izraeli. Sídlo zbrojovky Rafael se nachází nedaleko libanonské hranice.

Systém SPYDER používá izraelská armáda na ochranu třeba před raketami libanonského teroristického hnutí Hizballáh. „Prodáváme něco, co chrání nás samotné, naše rodiny, naši infrastrukturu,“ zdůrazňuje viceprezident Rafaelu Šafar Šochat.

Spolupráce s Izraelem ale nebyla v minulosti bez problémů. Radiolokátory MADR, které používá i Iron Dome, přišly se zpožděním a polovina měla potíže s předáváním informací o detekci cílů. Teď už armáda využívá sedm z osmi systémů. Nákup útočných bezpilotních dronů Heron pak ministerstvo obrany v pokročilé fázi jednání odložilo na neurčito.

Podíl.
Exit mobile version