Stanice ČT24, která spustila své vysílání 2. května 2005, vyžadovala, aby se její zaměstnanci naučili novým metodám a novému rytmu práce, přiblížil bývalý ředitel zpravodajství ČT24 Zdeněk Šámal. Zpravodajství je podle něj „umění možného“. Vývoj technologií následně umožnil, aby stanice rozšířila svůj obsah, například o takzvané breaking news přenášené z různých koutů světa, sdělil ředitel divize Zpravodajství a publicistika ČT Petr Mrzena v pořadu 90′ ČT24, který moderovala Klára Radilová.
„Pořád si vzpomínám na větu, kterou za mě dořekl můj tehdejší šéfredaktor a kamarád Michal Petrov – jeden z lidí, bez kterých by ČT24 nevznikla. Přišel jsem za ním, podali jsme si ruku a řekl jsem: ‚Tak jsme to rozjeli.‘ Odpověděl: ‚A už nikdy nepřestaneme,‘“ vzpomínal Šámal na start ČT24.
O spuštění stanice ČT24 nikdy nepochyboval. „S odstupem dvaceti let by člověk spoustu věcí dělal jinak, volil by jiné postupy, třeba i jiné programové schéma. Ale ve zpravodajství byl vždycky život umění možného, takže jsme dělali to, o čem jsme byli přesvědčeni, že je to nejlepší, co můžeme udělat,“ dodal.
Při vzniku zpravodajské televize jsou podle Šámala nutné technologie, lidé, je ale potřeba také přesvědčit publikum, že stanice je potřeba. „Lidé se musí naučit novému rytmu a režimu. Učí se to i management zpravodajství,“ poznamenal.
„Spuštění ČT24 dalo velkou šanci lidem, kteří chtěli pracovat, kteří měli rádi řemeslo a kteří byli ochotni mu i něco obětovat. Myslím, že to zároveň byla ohromná škola. Člověk se za rok takového vysílání naučil možná víc, než třeba za pět let běžného vysílání,“ přiblížil Mrzena, který byl v dané době členem reportérského týmu zpravodajské stanice.
Vývoj zpravodajské stanice
V současné době sociálních sítí má podle Šámala stanice ČT24 k dispozici kvalifikovaný personál, know-how i potřebné vybavení, aby mohla dále fungovat. „Máte ještě jednu věc, která z vás bude dělat médium první volby, a to je důvěryhodnost,“ zdůraznil.
„Myslím, že je důležité připomínat, že Česká televize a její zpravodajství velmi dbá na to, aby vysílalo informace, které jsou ověřené. Je to něco, na čem si zakládáme. Často i v redakci hovoříme o tom, že nemusíme být první, stačí když budeme poctiví a pravdiví,“ řekl Mrzena.
Podle něj se na ČT24 lze spolehnout a pracuje v ní velká skupina profesionálních novinářů i lidí, kteří stojí za kamerami, v produkci a na dalších místech. „Máme lidi, kteří po léta přinášejí velké množství materiálů, které ilustrují, jak vypadá život v různých koutech republiky, a často zajíždějí na místa, kam se člověk běžně nedostane,“ připomněl Mrzena. Vyzdvihl, že technologický pokrok během uplynulých dvaceti let umožnil rozvoj obsahu zpravodajské stanice.
„Dnes je ČT24 charakteristická svým vysíláním takzvaných breaking news. Asi každý divák, který kdy sledoval vysílání ČT24, zná ten žlutý mód, ve kterém se vysílají okamžité události – skoro si troufnu říct z jakékoliv části světa. To bez vyspělé techniky a technologie možné opravdu není,“ řekl Mrzena. „Jsme schopni být na mnoha místech živě a sledovat vývoj událostí s diváky on-line jedna ku jedné.“