Všichni jsou šťastní. Dělnice, horníci, školáci i zaměstnanci karanténního centra se usmívají, tančí a zpívají novou propagandistickou píseň oslavující vůdce Severní Koreji Kim Čong-una. Pro televizi v KLDR je to běžný pohled, skladba si ale našla cestu i na Západ a stala se hitem sociální sítě TikTok.
3:51

Propagandistický klip oslavuje Kim Čong-Una | Video: Oficiální klip KLDR

Propagandistická píseň v překladu s názvem Přátelský otec byla zveřejněna poprvé před dvěma týdny ve velkém stylu. Při slavnostní ceremonii k dokončení výstavby desetitisíce nových domů ji hrál živý orchestr a akci přihlížel i severokorejský diktátor Kim Čong-un. Její uvedení živě odvysílala státní televize, píše agentura Reuters. 

„Zpívejme, Kim Čong-un velký vůdce“ a „Chlubme se Kim Čong-unem, přátelským otcem,“ zaznívá v písni. Skladbu doplňuje videoklip, ve kterém „přátelský otec“ objímá děti, piloti nadšeně mávají do kamery a dělnice z textilních továren tančí jednoduchou choreografii. 

KLDR má ve vydávání propagandistických písní nejméně padesátiletou historii. Všechny mají společné znaky – dají se snadno uzpívat i zapamatovat. Cílem je, aby si na ně lidé rychle zvykli, popisuje Alexandra Leonziniová z Cambridgeské univerzity, kde studuje severokorejskou hudbu. „Písně chtějí motivovat a usilovat o společný cíl ve prospěch národa,“ vysvětluje pro britskou stanici BBC.

Zapamatování docílí propagandistický aparát snadno. Texty skladeb otisknou místní noviny i časopisy, podle výpovědí severokorejských uprchlíků navíc budovatelské písně zní každé ráno z amplionů. Zároveň se lidé obvykle musí naučit i choreografii, která song doplňuje. „Když se píseň dostane danému jedinci i do těla, v tu chvíli se stává součástí člověka,“ popisuje profesor muzikologie z londýnské Školy orientálních a afrických studií Keith Howard.

Přátelský otec ale není jen další z propagandistických písní. Odborníci na Severní Koreu si všímají posunu ve významu, který více než kdy dřív zdůrazňuje roli Kim Čong-una. Termíny jako „otec“ a „skvělý“ byly v minulosti běžně používány jenom pro zakladatele klanu Kimů a dědečka současné hlavy státu – Kim Ir-sena. Jméno „prvního Kima“ zmizelo i ze státního svátku, který připomíná jeho narození a kdy lidé dostávají volno. Den Kim Ir-sena letos nahradily Dubnové narozeniny. 

„Písně slouží k tomu, aby naznačily, jakým směrem se stát ubírá, a aby signalizovaly důležité momenty a důležitý vývoj v politice,“ komentuje to Leonziniová.

Nový song se ale stal hitem i na místě, kde to nikdy nečekal – na sociální síti TikTok, kde sbírá fanoušky mladších generací. „Tahle písnička potřebuje Grammy,“ komentoval ji jeden z uživatelů. „Je to dystopické v nejlákavější podobě,“ cituje BBC dalšího. 

Uživatelé propagandistickou skladbu často přirovnávají k tvorbě švédské kapely ABBA. Analytik KLDR z Korejské univerzity v Soulu Peter Moody souhlasí s tím, že melodie může repertoár této skupiny připomínat. „Píseň je optimistická, nemůže být chytlavější a bohatá sada orchestrálně znějících sekvencí nemůže být výraznější,“ dodává.

Leonziniová ale upozorňuje, že v KLDR nevzniká žádné umění čistě pro zábavu nebo umění samotné. Ani nemůže, protože to tamní zákony zakazují. Tvořit smí jenom pět předem schválených hudebních kapel. „Veškerá umělecká tvorba tam musí sloužit k třídnímu vzdělávání občanů a konkrétně je má poučit o tom, proč by měli cítit vděčnost a loajalitu ke straně,“ líčí. 

Video: Ochranka Kimovi před setkáním s Putinem vyměnila a vyčistila židli (14. 9. 2023)

Kimova ochranka nejprve pečlivě vybírala židli, na níž si měl vůdce sednout, a poté ji ještě pečlivěji dezinfikovala. | Video: Telegram/ВЫ СЛУШАЛИ МАЯК

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.