Komerční prezentace Aktual.: 27.05.2025 12:44

Berlín/Düsseldorf – Syřan obžalovaný z loňského teroristického útoku v německém městě Solingen se dnes na úvod procesu k činu přiznal. Sedmadvacetiletý Ísa H. podle obžaloby zavraždil na městských slavnostech tři lidi a osm dalších zranil. Německá vláda v reakci loni zavedla některá nová bezpečnostní opatření včetně zákazu nošení nožů na veřejné akce, mimo jiné na lidové slavnosti či vánoční trhy. Verdikt by mohl padnout na podzim.

Neúspěšný žadatel o azyl Ísa H. se loni 23. srpna večer vmísil do davu na slavnostech k 650. výročí západoněmeckého města Solingenu. Před pódiem pak začal bodat do lidí. Dva muži ve věku 56 a 67 let a 56letá žena následkům zranění podlehli. Syřan proto čelí obžalobě z trojnásobné vraždy, ale také z deseti pokusů o ni. Zranění utrpělo sice jen osm lidí, další dva jim ale unikli jen těsně – vyvázli z prořezaným oblečením. I útoky na ně ale státní zastupitelství vyhodnotilo jako pokusy o vraždu.

Kromě vražd a pokusů o ně čelí Ísa H. také obžalobě z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS), které podle státního zastupitelství přísahal věrnost jen několik hodin před činem. Na městských slavnostech pak chtěl údajně zabít co největší počet „nevěřících“. IS se k činu přihlásil. Podle agentury DPA to bylo poprvé od teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně v roce 2016, kdy si IS připsal zodpovědnost za atentát v Německu.

Právní zástupce obžalovaného Syřana dnes na úvod soudního jednání řekl, že se jeho klient ke spáchání útoku přiznává. „Vzal jsem na sebe těžkou vinu. Jsem připravený rozsudek přijmout,“ stojí podle agentury v prohlášení obžalovaného. „Zabil jsem nevinné, nikoli nevěřící,“ uvedl dále v přiznání Ísa H. a dodal, že si „zaslouží trest doživotního vězení“. Agentura DPA dříve uvedla, že psychiatrovi muž řekl, že při útoku trpěl bludy a halucinacemi.

„Z mého pohledu je důkazní situace drtivá,“ uvedl právník Simon Rampp, který zastupuje osm postižených – zraněných či pozůstalých. „Vyšetřovatelé odvedli mimořádně dobrou práci,“ dodal. Prosazovat chce Rampp nejvyšší možný trest, tedy doživotí.

Teroristický útok v Solingenu vyvolal v Německu debatu o bezpečnosti a migrační a azylové politice. V říjnu poslanci schválili takzvaný bezpečnostní balíček, který zpřísnil mimo jiné zákon o zbraních a pravidla poskytování azylu. Jedním z hlavních bodů byl zákaz nosit u sebe zbraně na slavnostech, festivalech či sportovních akcích, a to včetně nožů, které byly nově v zákoně výslovně zmíněny.

V zemském sněmu spolkové země Severní-Porýní-Vestfálsko, v níž Solingen leží, navíc vznikl vyšetřovací výbor, který se zabývá otázkou, proč selhala deportace pozdějšího útočníka. Ísa H. měl být na základě dublinských pravidel deportován už v roce 2023 do Bulharska, kde poprvé vstoupil na území Evropské unie. Když si pro něj ale úředníci přišli, nebyl na ubytovně. Znovu se úřady o jeho deportaci nepokusily a po vypršení lhůty dostal v zemi doplňkovou ochranu.

Podíl.
Exit mobile version