Syn zesnulé herečky Libuše Šafránkové Josef Abrhám mladší podal žalobu na německý zámek Moritzburg, který proslavila pohádka Tři oříšky pro Popelku. Zámek podle Abrháma bez jeho souhlasu znovu uspořádal výstavu o Šafránkové. Uvedla to televize CNN Prima News. Podle ředitelky zámku je výstava poctou Šafránkové.

Z filmu Tři oříšky pro Popelku, v němž se Šafránková představila v hlavní roli spolu s Pavlem Trávníčkem, jsou na zámku Moritzburg k vidění kostýmy i originální rekvizity, jako třeba Popelčino sedlo. Výstava o životě Šafránkové doprovází hlavní expozici. Lidé ji mohou navštívit do 25. února.

„Zámek Moritzburg se rozhodl uspořádat výstavu bez jakékoli konzultace s panem Abrhámem mladším, který je nositelem osobnostních práv po své zemřelé matce,“ řekl televizi advokát Aleš Rozehnal. Herečka podle něj chtěla mít alespoň minimální kontrolu nad tím, jak bude výstava vypadat. „Dokonce prodávají bez jeho souhlasu různé upomínkové předměty s jejím vyobrazením a musím říct, že často velmi pochybné kvality,“ podotkl Rozehnal.

Cílem výstavy je ukázat návštěvníkům, kdo Šafránková byla a jak významná byla pro české diváky, řekla televizi ředitelka zámku Dominique Fliegerová. „Velice rádi bychom i se synem paní Šafránkové prošli tuto výstavu, abychom mu vysvětlili, co je naším cílem. Nicméně nevystavujeme žádné soukromé fotografie, protože víme, že ona sama byla stydlivá,“ dodala.

Filmová pohádka režiséra Václava Vorlíčka měla v československých kinech premiéru 16. listopadu 1973. Československá televize ji poprvé nabídla na Štědrý den roku 1974. Popelka zaznamenala úspěch také u zahraničních diváků, v Německu je pohádka podle předlohy Boženy Němcové dodnes oblíbeným vánočním filmem.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.