U dveří haly dvanáct v Holešovické tržnici hoří zvláštní svíčka. Z plechovky, kartonu a směsi vosku s parafínem. Sálá z ní takové teplo, že se u ní procházející lidé mohou ohřát. Zákopové svíčky vyrábějí už třetí rok skauti s dobrovolníky pro Ukrajinu. Letos chtějí s iniciativou Světlo pro Ukrajinu překonat hranici 50 tisíc svíček. Dokážou hořet až jedenáct hodin a lze si na nich ohřát i jídlo.

V chladném sobotním dopoledne se otevírá hala. Organizátor Jan, přezdívaný Neposeda, tu věší českou vlajku vedle ukrajinské. Pod nimi je velikými písmeny rozvěšený nápis Skaut s ikonickým symbolem lilie, trojlístku a hlavy psa. Kromě něj je tu Lojza. Důchodce a bývalý plukovník, kterému kvůli jeho dvoumetrové výšce v armádě říkali Čahoun. U dlouhého stolu vkládá do plechovek karton.

Nové zákopové svíčky, Světlo pro Ukrajinu | Foto: Prokop Majkus

Čahoun vypráví o výsadkářství, pionýrovi a svojí zahrádce, zatímco plní konzervy lepenkou. Ta se musí nejdřív poskládat do harmoniky. Proužků se použije tolik, aby harmonika nebyla v plechovce těsná, ale aby jí nebylo zase málo. Do vyplněné plechovky se nakonec vloží dva až tři knoty, také z kartonu.

Na vzor harmoniky přišli skauti postupně. „Zkoušeli jsme nejdřív točitý vzor, ale dobrovolníci s ním měli problémy a nedělali ho správně,“ vysvětluje Neposeda.

Mezitím dorazila Zuzka a Jack, biologové, kteří spolu žijí v Británii. „Vyhovuje mi, že to je jednorázová pomoc. Nemám čas a prostředky pomáhat pravidelně,“ říká Zuzka. Mezitím mladý biolog Jack odnáší obroušené konzervy na kartonovou výplň.

Ostré hrany hliníkových nádob se obrušují u dětského stolku. Ty malé, třeba od tuňáka, se obrušovat nemusí. Jack se v pracovních rukavicích usmívá a brusným papírem krouží kolem plechovky.

Zákopová svíčka může hořet osm až jedenáct hodin

Zákopová svíčka může hořet osm až jedenáct hodin | Foto: Prokop Majkus

I když se kvůli kratší životnosti mohou zdát zbytečné, malé zákopové svíčky podle Neposedy používají hlavně vojáci v první linii. „Ukrajinky, které mají příbuzné na frontě, nám říkaly, že malá svíčka, ideální je velikost značky Rio mare, se používá v nulté zóně, kde jsou vojáci skoro tělo na tělo. Dají se sfouknout, když přichází nepřítel, a ty z parafínu zároveň nemají žádný kouř,“ vysvětluje.

Vůně jako v mýdlovém obchodě

Ve staré industriální hale není žádné topení a při skládání papíru zebou ruce. Zahřát se lze u dvou ohromných hrnců plných vařící vody. Ve vodní lázni tu taví svíčky Barbora a Nicol. Jedna studuje gymnázium, druhá pedagogickou střední školu. Jsou tu poprvé, o akci se dozvěděli z Instagramu.

Obě lijí tekutý vosk do připravených plechovek. Když jim kapky padají na kalhoty, smějí se své nešikovnosti. „Čekala jsem, že tu budu do tří, ale už teď hledám pozdější vlak,“ říká Bára.

Vedle nich Neposeda buší do bloku vosku. Kuchyňský nůž přiloží na povrch a kladívkem osekává kousky. Celé místo voní jako v mýdlovém obchodě. A jak jedna dobrovolnice přiznává, trochu se jí z toho točí hlava.

Zájem se snižuje, zkušenosti přibývají

Za poslední dva roky skauti vyrobili kolem 38 tisíc svíček. Letos by chtěli zvládnout dalších 12 tisíc a přiblížit se tak k 50 tisícům. Ačkoliv dobrovolníků stále ubývá, mají organizátoři už lepší zkušenosti. „Minule se zapojilo 80 oddílů z celého Česka. Vím, že se budou otevírat místa v Táboře, Plzni, Brně a Olomouci. Nejsem si jistá, jestli lidí bude stejně jako minulý rok, ale míst bude určitě spousta,“ popisuje mluvčí skautů Barbora Trojak. Právě dobrovolníci skautům chybí nejvíc. Kdo chce pomoct, může přinést plechovky, karton nebo staré svíčky, jen ne pohřební. 

Skauty k této iniciativě inspirovalo video, na kterém svíčky dělali ukrajinští dobrovolníci. „Jako skauti pracujeme především s dětmi a mládeží. Jejich možnosti, jak pomáhat Ukrajině, jsou dost omezené. Takže nám přišlo, že tohle by mohla být super aktivita,“ vysvětluje Trojak. 

Zákopové svíčky na Ukrajinu odvážejí neziskové organizace, mezi nimi Paměť národa, Post Bellum nebo Koridor UA. Zároveň pracují s jednotlivci, kteří na Ukrajinu vyrážejí autem. Kromě válečné fronty skauti dodávají zákopové svíčky do vesnic, které nemají elektřinu a kvůli ostřelování si nedojdou pro dřevo.

Podíl.