Aktual.: 21.04.2025 16:10

Vatikán – Světoví politici dnes kondolovali k úmrtí papeže Františka a oceňovali jeho osobnost. Italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že bude pokračovat v papežem vytyčené cestě směrem k míru a spravedlivé společnosti. Americký prezident Donald Trump a jeho viceprezident J. D. Vance vyjádřili soustrast věřícím. J. D. Vance navštívil Františka krátce v neděli při návštěvě Itálie a byl tak posledním ze světových představitelů, který se s ním setkal. Papež František zemřel dnes ráno ve své rezidenci v Domě svaté Marty ve Vatikánu.

Giorgia Meloniová v příspěvku na X uvedla, že papež žádal svět o odvahu ke změně kurzu – aby šel cestou, která „neničí, ale kultivuje, napravuje a chrání“. „My budeme kráčet tímto směrem, hledat cestu míru, usilovat o společné dobro a budovat spravedlivější a rovnější společnost,“ napsala šéfka italské vlády.

„Navzdory našim rozdílům, které se dnes jeví jako menší, bylo pro mě opravdovou ctí, že jsem ho mohl poznat v jeho dobrotě a moudrosti,“ uvedl argentinský prezident Javier Milei. Papež František pocházel z Buenos Aires, kde byl i mnoho let arcibiskupem. Ještě před zvolením prezidentem Milei papeže ostře kritizoval, poté se však za některé výroky omluvil.

„Svou pokorou a čistou láskou k chudým inspiroval miliony lidí daleko za hranicemi katolické církve,“ uvedla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Předseda Evropské rady Antónia Costy uvedl, že papež se staral „o velké globální výzvy naší doby – migraci, klimatické změny, nerovnosti, mír“.

Francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že František se během svého pontifikátu vždy stavěl na stranu těch nejzranitelnějších a nejkřehčích, a to s velkou pokorou. „V této době války a brutality měl smysl pro ty druhé, pro ty nejkřehčí,“ řekl novinářům.

Polský premiér Donald Tusk označil na X Františka za vřelého a citlivého muže. Pravděpodobný příští německý spolkový kancléř Friedrich Merz uvedl, že Františka si bude svět pamatovat pro jeho neúnavnou angažovanost ve prospěch nejslabších členů společnosti. „Jeho hlavními zásadami byly pokora a víra v boží milosrdenství,“ napsal na X.

Angažovanost ve prospěch míru, společenské spravedlnosti a nejzranitelnějších zmínil v kondolenci k úmrtí papeže španělský premiér Pedro Sánchez. Ministr zahraničí Irska, další silně katolické země, Simon Harris vyjádřil naději, že Františkovo učení bude inspirovat svět i v budoucnu.

„Byl blízko realitě lidské křehkosti, když se po celém světě setkával s křesťany čelícími válkám, hladomoru, pronásledování a chudobě. Přesto nikdy neztratil vírou živenou naději v lepší svět,“ napsal britský premiér Keir Starmer na X.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen označil Františka za „papeže sociální spravedlnosti“ a „ukazatele naděje“. „Děkujeme vám za všechno, Svatý otče! Loučíme se s vámi,“ uvedl podle agentury DPA maďarský premiér Viktor Orbán.

„Odpočívej v pokoji, papeži Františku! Bůh ať žehná jemu i všem, kdo ho milovali!“ napsal americký prezident Donald Trump ve stručném prohlášení na své sociální síti Truth Social. „Soucítím s miliony křesťanů na celém světě, kteří ho milovali. Včera jsem ho rád viděl, i když byl očividně velmi nemocný,“ napsal na X viceprezident J. D. Vance, který v roce 2019 konvertoval ke katolictví.

Podle kanadského premiéra Marka Carneyho bude etický a duchovní odkaz papeže Františka po další generace utvářet „naše společné svědomí“, píše AFP.

Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese byl papež František hlasem pro mír, lidskou důstojnost a sociální spravedlnost. „Zanechává za sebou odkaz víry, služby a soucitu pro všechny, zejména pro ty, kteří se nacházejí na okraji společnosti nebo jsou uvězněni v hrůzách války,“ uvedl podle AFP Guterres.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve své kondolenci ocenil, že se papež František modlil za mír na Ukrajině a pro Ukrajince. Ruský prezident Vladimir Putin označil dnes zesnulého papeže Františka za vynikajícího člověka, kterého si bude navždy pamatovat v tom nejlepším. Vyzdvihl také jeho snahu o dialog mezi katolickou a ruskou pravoslavnou církví, napsala agentura TASS.

„Správně kladl velký důraz na posílení vazeb se židovským světem a podpory mezináboženského dialogu,“ uvedl izraelský prezident Jicchak Herzog. Podle něj to papež vnímal jako „cestu k lepšímu vzájemnému pochopení a respektu“.

„Dnes jsme ztratili věrného přítele Palestinců a jejich legitimních práv,“ uvedl prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Papež v posledních letech několikrát nepřímo kritizoval Izrael kvůli válce v Pásmu Gazy. Situaci na tomto území označil kvůli válce za ostudnou. „Nikdy nezapomeneme na jeho výzvy k ochraně Libanonu a zachování jeho identity a různorodosti,“ uvedl libanonský prezident Joseph Aún.

Podíl.