Aktualizace: 07.07.2023 17:25
Edinburgh – Skotská vláda volá po legalizaci držení drog pro osobní použití a jejich konzumace pod dohledem. Dnes o tom informuje server stanice BBC. Vydávat a měnit zákony o držení drog je ovšem jedno z vyhrazených práv britské centrální vlády v Londýně, ačkoliv o zdravotnictví se skotská vláda stará sama. Relativní počet úmrtí spojených s užitím drog byl ve Skotsku v uplynulých letech nejvyšší z celé Evropy, byť někteří odborníci poukazují na možné nesrovnalosti v číslech. Absolutní počet těchto úmrtí byl podle BBC 1339 v roce 2021, naproti tomu v Česku, které má zhruba dvojnásobek populace, to bylo 54.
“Válka s drogami není cestou. To je fakt, který podle mého názoru nemůžeme zpochybnit,” řekla skotská náměstkyně pro drogovou politiku Elena Whithamová. “Dnes můžu říct, že kriminalizace (drog) zhoršuje utrpení, kterým lidé procházejí. Kriminalizace zabíjí,” dodala Whithamová, která skotský návrh prezentovala.
Skotsko kromě legalizace držení drog pro osobní potřebu volá také po vzniku “místností”, kde lidé mohou užít drogy legálně a pod dohledem, po větší kontrole jejich chemické čistoty a po podpoře léčebných programů.
Mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka BBC řekl, že britská vláda “nemá v úmyslu měnit svůj tvrdý přístup k drogám”. Mluvčí skotských konzervativců Russel Findlay plán legalizace drog označil za “šílenství” a proti je i stínová ministryně ministryně financí z labouristické opozice. “Nezní mi to jako dobré opatření,” řekla novinářům při návštěvě Skotska.
Drogová krize již přiměla skotskou vládu investovat přes 250 milionů liber (asi sedm miliard korun) do rozličných služeb, které pomáhají bojovat se závislostmi, a různá hnutí už léta usilují o vytvoření míst, kde by lidé mohli drogy užít pod dohledem a legálně. Konkrétně v Glasgow ale tyto iniciativy blokuje britská vláda, která se v jejich okolí obává rozmachu kriminality, píše BBC.