Aktualizace: 06.07.2023 14:28
Minsk – Zakladatel soukromé Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin je v ruském Petrohradu, a nikoliv v Bělorusku, kam se měl odebrat po pravděpodobném pokusu o ozbrojenou vzpouru z konce června. Uvedl to dnes běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, který chce podle ruskojazyčného serveru BBC záležitosti okolo wagnerovců probrat v dohledné době s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
“Co se týče Prigožina, je v Petrohradu. Není na území Běloruska,” odpověděl dnes na otázku novinářů ohledně wagnerovců Lukašenko. Řekl také, že žoldnéřům Minsk nabídl usídlit se v některých bývalých vojenských osadách, což ale podle něj odmítli.
Jednání mezi Putinem a Lukašenkem se bude konat v případě nutnosti, datum ale ještě není stanoveno, řekl dnes v reakci na výrok běloruského vůdce mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že obě hlavy státu jsou spolu často v kontaktu, neupřesnil ale, zda se to týká i záležitostí okolo Wagnerovy skupiny, píše agentura TASS.
Kde se zrovna nachází Prigožin, Moskva podle Peskova nesleduje. “Nemáme ani možnosti, ani zájem,” řekl Peskov v odpovědi na dotaz novinářů.
Situace okolo ozbrojené vzpoury Prigožina a jeho mužů z předminulého víkendu zůstává nejasná. Šéf wagnerovců tehdy obvinil ruské ministerstvo obrany, které dlouhodobě kritizoval za neschopnost při vedení války proti Ukrajině, z útoku na jeho síly, které pak ovládly Rostov na Donu a vyrazily na Moskvu. Putin tehdy ve veřejném projevu obvinil Prigožina a jeho muže ze zrady, později ale přistoupil na dohodu zprostředkovanou Lukašenkem, který měl Prigožinovi zajistit běloruský exil.
Wagnerovci dostali na výběr, aby buď pokračovali ve službě v ruské armádě, anebo odešli do Běloruska či do civilu. Nebylo jasné, zda přesun zahájili, Lukašenko nicméně 27. června oznámil, že letadlo s Prigožinem přistálo v Minsku.
Petrohradský server Fontanka dříve s odkazem na své zdroje uvedl, že Prigožin ve středu navštívil kancelář ruské tajné služby FSB pro Petrohrad a Leningradskou oblast, kde dostal zpět zbraně a deset milionů rublů (2,3 miliony korun) zabavených při razii v jeho petrohradském sídle v den vzpoury.
Lukašenko dnes v Minsku hovořil o celé řadě témat, mimo jiné navrhnul, že by se letos na podzim mohly obnovit mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou. Klíčovou roli při vyřešení konfliktu podle něj může hrát Čína. Další podrobnosti k tomu neuvedl. Jednání mezi Moskvou a Kyjevem skončila na mrtvém bodě loni na jaře, jen několik týdnů po začátku ruské invaze. Kreml nyní tvrdí, že Kyjev nemá zájem jednat o míru; Ukrajina uvádí, že mírové rozhovory budou možné pouze po stažení ruských vojsk z okupovaných oblastí.