Aktualizace: 10.03.2023 15:41
Teherán – Írán a Saúdská Arábie se dohodly na obnovení diplomatických vztahů, které přerušily v roce 2016. Oznámení Teheránu posléze potvrdil i Rijád s tím, že dohoda byla uzavřena v Pekingu. Zlepšení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem by podle televize Al-Džazíra mohlo mít pozitivní vliv na bezpečnost v regionu, zejména v Jemenu, kde tyto země podporují soupeřící strany konfliktu.
“Výsledkem rozhovorů mezi Íránem a Saúdskou Arábií je dohoda o obnovení diplomatických vztahů a znovuotevření ambasád … do dvou měsíců,” uvedla dnes íránská státní agentura IRNA. “Ministři zahraničí obou zemí se setkají, aby připravili výměnu velvyslanců,” dodala íránská agentura. Saúdskoarabská agentura SPA posléze dohodu potvrdila a uvedla, že země se dohodly na vzájemném respektování státní suverenity a nezasahování do vnitřních záležitostí a také na aktivaci dohody o bezpečnostní spolupráci z roku 2001.
Dohoda sunnitské Saúdské Arábie a šíitského Íránu by mohla mimo jiné pomoci mírovému řešení v Jemenu, kde Rijád od roku 2015 bojuje na straně tamní vlády proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. V Sýrii Teherán vojensky a politicky pomáhá režimu prezidenta Bašára Asada, zatímco Rijád po vypuknutí syrské občanské války v roce 2011 vyjádřil podporu některým povstaleckým skupinám. Saúdskou Arábii též znepokojuje íránský jaderný a raketový program. Teherán však tvrdí, že neusiluje o jadernou zbraň a že jeho raketový program je čistě obranný.
Diplomatické vztahy Írán a Saúdská Arábie přerušily v lednu 2016, když íránští demonstranti napadli saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu v reakci na popravu šíitského duchovního v Saúdské Arábii. Teherán a Írán začaly jednat o obnově diplomatických vztahů v roce 2021, podle Al-Džazíry se ale rozhovory v Bagdádu týž rok zadrhly v souvislosti s parlamentními volbami v Iráku.
Dojednání dohody v Pekingu je podle agentury AP velkým diplomatických úspěchem pro Čínu, navíc v době, kdy Spojené státy v zemích Perského zálivu poněkud ztrácejí vliv. Naproti tomu Čína, která je předním dovozcem saúdskoarabské ropy, se ho v těchto zemích snaží rozšířit. Prosincovou návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga označila tehdy televize CNN za “epochální milník” ve vztazích Pekingu s arabským světem.
“Vítáme jakékoli úsilí pomoci ukončit válku v Jemenu a snížit napětí na Blízkém východě. Deeskalace a diplomacie společně s odstrašováním jsou klíčovými pilíři politiky (amerického) prezidenta (Joea) Bidena, vytyčenými za jeho loňské návštěvy v regionu,” řekla agentuře Reuters mluvčí americké Národní bezpečnostní rady.