Aktualizace: 07.03.2023 04:49
Peking – Čína se bude nadále snažit o “mírové sjednocení” s Tchaj-wanem, ale zároveň si ponechá možnost přijmout “všechna potřebná opatření”. Na tiskové konferenci během každoročního zasedání čínského parlamentu to dnes prohlásil zdejší ministr zahraničí Čchin Kang. Vyřešení otázky Tchaj-wanu je podle něj jen na čínském lidu a žádná jiná země nemá právo do toho zasahovat.
Konkrétně Čchin zmínil Spojené státy. Tchaj-wan, jehož bezpečnost USA garantují, je podle něj červenou linií, kterou Washington nesmí překročit.
Komunistická Čína ostrov s demokratickou vládou považuje za svoji provincii a usiluje o sjednocení s ním. Varuje také, že pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost, vojensky proti němu zasáhne. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle.
Velmi kriticky pravidelně Peking reaguje na to, když se některý z představitelů západních zemí setká s tchajwanskými politiky. Loni v srpnu ostrov navštívila tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala obřím vojenským cvičením včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan.
V příštích týdnech se mají setkat nový předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy a tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Jejich schůzka se podle médií zřejmě uskuteční ve Spojených státech.
Tchajwanská vláda v březnu Pekingu vzkázala, že by měl respektovat odhodlání tchajwanského lidu týkající se jeho suverenity, demokracie a svobody. Dnes zdejší ministr obrany Čchiou Kchuo-čcheng uvedl, že jeho země nedovolí opakované provokace ze strany Číny. I když věří, že se tak nestane, je podle něj tchajwanská armáda připravena bojovat, pokud to bude nutné.