Aktualizace: 17.02.2024 20:10

Nové Město na Moravě (Žďársko) – Štafetu biatlonistů na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě překvapivě vyhráli Švédové. Tým v sestavě Viktor Brandt, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma, Sebastian Samuelsson využil selhání favorizovaných Norů, jejichž finišman Vetle Sjaastad Christiansen musel po závěrečné položce na tři trestná kola. Norsko dojelo druhé a Johannes Thingnes Bö stále nezískal dvacátý titul, kterým by vyrovnal rekordmana Oleho Einara Björndalena. Bronz vybojovala Francie. Češi Tomáš Mikyska, Michal Krčmář, Jonáš Mareček a Vítězslav Hornig skončili před 28.752 fanoušky ve Vysočina Areně sedmí.

České kvarteto si v první části štafety počínalo skvěle. Mikyska i Krčmář výborně zastříleli i dobře běželi a pohybovali se v kontaktu s čelem. „Dneska se to sešlo, jak mělo. Celý závod jsem měl spoustu sil. Měl jsem i vynikající lyže. Atmosféra byla neskutečná. Lidi mě obrovsky hnali a mohu jim jen poděkovat,“ řekl Mikyska.

Spokojený byl také Krčmář. „Vypadá to hodně dobře, ale já bych furt zůstal v boji o šesté místo, které by pro nás bylo skvělé,“ řekl realisticky ještě v průběhu závodu nejzkušenější český biatlonista. „Musíme být realisté. Je dobře, že jsme se dokázali na začátku pohybovat vepředu a ty lidi to vtáhlo,“ dodal.

Mareček běžecky ztrácel, ale i tak předal jako čtvrtý se ztrátou sedmi sekund na medaili. „Na trati to bylo velice náročné. Dokázal jsem jet jedno tempo a nedokázal vůbec zrychlit. Měl jsem toho od půlky závodu plné zuby. Myslím, že na to, jak jsem se cítil, jsem to zvládl ještě důstojně,“ podotkl Mareček.

Finišman Hornig se na trati nedokázal měřit s nejbližšími soupeři. Při střelbě vleže neminul, ale na druhé položce musel třikrát dobíjet. Ze střelnice odjel jako šestý, ale ještě ho předstihl Ital Tommaso Giacomel, jenž na něj po střelbě ztrácel zhruba 25 sekund.

„V posledním kopci mi došly síly. První část trati, která je víc z kopce, jsem dokázal jet, ale jak se to zlomilo do dlouhého sjezdu, tak mi vypnuly nohy. Vršek ještě chtěl jet, ale už tam nebylo na to přenést to i do nohou. Už jsem i Tommasovi říkal, že byl lepší,“ řekl Hornig.

Stejně jako ženy tak i muži skončili ve Vysočina Aréně sedmí. „Kdybyste nám řekli před závodem, že budeme sedmí, asi to budeme brát všema deseti. Po tom průběhu je to ale asi trochu zklamání, protože to bylo rozjeté na dobrý výsledek. Státy kolem nás mají obrovskou kvalitu. Bohužel jsem to nedokázal udržet tam, kde jsem to dostal, což mě mrzí vůči klukům. Ale sedmé místo pořád není žádný propadák,“ doplnil Hornig.

Norským favoritům situaci zkomplikoval už na prvním úseku Sturla Holm Laegreid, který musel na trestné kolo. Už Tarjei Bö je ale na druhém úseku dostal do čela a jeho bratr Johannes Thingnes náskok ještě navýšil. Finišman Christiansen jel pro zlato, před poslední položkou vedl o více než minutu, ale pak selhal. Po třech trestných kolech se propadl na třetí místo a pak alespoň ve finiši udolal Francouze Quentina Fillona Mailleta.

Norové, kteří ve Světovém poháru dominují, na mistrovství světa podruhé za sebou nevyhráli. Po loňském titulu Francouzů je tentokrát předstihli Švédové. Samuelsson projel cílem s náskokem necelých 12 sekund.

„Je to nejlepší den mého života,“ řekl Samuelsson. „Včera jsem říkal, že jsme v roce 2018 vyhráli štafetu na olympijských hrách, a věřil jsem, že máme teď ještě lepší tým. Je to úžasné. Všichni jsme na svých úsecích zajeli skvěle. Když jsem viděl, že Vetle musel na tři trestná kola, řekl jsem si, že tuhle šanci musím využít,“ uvedl na webu IBU Samuelsson.

Mužský program MS v Novém Městě na Moravě vyvrcholí v neděli závodem s hromadným startem se začátkem v 16:30.

Muži (4×7,5 km): 1. Švédsko (Brandt, Nelin, Ponsiluoma, Samuelsson) 1:16:22,6 (0 trest. okruhů + 9 dobíjení), 2. Norsko (Laegreid, T. Bö, J. T. Bö, Christiansen) -11,8 (4+11), 3. Francie (Perrot, Claude, Jacquelin, Fillon Maillet) -12,8 (3+13), 4. Německo -51,6 (1+8), 5. USA -1:22,2 (0+8), 6. Itálie -1:44,1 (1+11), 7. Česko (Mikyska, Krčmář, Mareček, Hornig) -1:48,0 (0+6).

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.