Aktual.: 19.02.2025 13:30

Praha – Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Novinářům to dnes řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená a hrozí i nenaplnění dříve proklamovaného 60procentního zapojení dodavatelů z ČR.

„Žádné právně závazné dohody zatím nejsou,“ uvedl dnes Nouza. Podle něj se zapojení českých dodavatelů do dukovanského projektu zatím pohybuje jen v rovině slibů, případně nezávazných memorand.

Vláda loni při výběru korejské firmy uváděla, že KHNP ve své nabídce přislíbila až 60procentní podíl českých dodavatelů na projektu. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) později ovšem připustil, že přesné zapojení českého průmyslu nebude součástí finální smlouvy mezi ČEZ a KHNP. Česko ale podle něj bude tlačit na naplnění závazku, který KHNP přijala v době tendru.

Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví však reálně hrozí, že české firmy budou v celém dodavatelském řetězci jen na nízkých úrovních. „Hrozí, že na české dodavatele zůstane jen tzv. ohlodaná kost, a to bude velký problém,“ podotkl Nouza. Tomu by následně odpovídaly i případné zisky, složité by bylo i zužitkování tuzemských technologií nebo výzkumu.

Zástupci českých firem v minulosti v souvislosti s výstavbou jaderných reaktorů v Česku doufali, že projekt může mít obří efekt pro tuzemský průmysl, který by při účasti na stavbě získal klíčové reference i pro další projekty v Evropě. K tomu ale podle svazu současná situace nesměřuje.

KHNP uspěla v jaderném tendru, v němž jí česká vláda dala přednost před francouzskou firmou EDF. Zatím se řeší stavba dvou reaktorů v Dukovanech, první z nich by měl být hotový v roce 2036. Společnost ČEZ, která má tendr na starosti, nyní jedná s korejskou firmou o podobě finální smlouvy. Podepsána by měla být do konce letošního března.

Vlček v minulých dnech absolvoval pracovní cestu do Jižní Koreje, jejímž hlavním tématem byla podle něj právě stavba v Dukovanech a zapojení českých firem. „S úřadujícím prezidentem a premiérem Jižní Koreje Čchoi Sang-mokem jsme řešili kromě dostavby Dukovan a zapojení českého průmyslu také další spolupráci mezi našimi zeměmi, a to nejen co se dalších investic a prohloubení obchodních vztahů týče, ale také například v oblasti výzkumu, vývoje a inovací,“ řekl ministr. Podle něj stavbu v Dukovanech plně podpořila i jihokorejská opozice.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ovšem ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.

Podíl.