Evropské sdružení Euro NCAP zveřejnilo seznam aut, která v loňském roce nejlépe prošla nárazovými a bezpečnostními testy. V kategorii velkých rodinných aut bodovala Škoda Superb, celkově nejlepšího výsledku dosáhl Mercedes-Benz třídy E.

Celkem 44 vozů prošlo loni testovací procedurou organizace Euro NCAP, která od roku 1996 zkouší, jak jsou nově uváděná auta bezpečná. Hned dvacet z nich byla malá SUV, což ovšem odráží zájem motoristů i automobilek o tento typ vozu, nikoliv speciální zálibu testujícího sdružení.

Právě v této nabité kategorii zvítězil čínský elektromobil Zeekr X, na záda mu při tom dýchal další elektrický Číňan, Deepal S07. Na třetím místě skončilo Porsche Macan, další v pořadí pak Cupra Tavascan, MG HS, Toyota C-HR, Volvo EX30 a XPENG G6. Zeekr X zároveň získal ocenění „Best in Class“ za nejbezpečnější čistě elektrický vůz loňského roku.

Další hojně zastoupenou kategorií byla velká sedmimístná SUV, kde ke srovnání nastoupilo hned šest vozů. Nejlépe nakonec dopadla Mazda MX-80, která v těsném klání zvítězila nad Audi Q6 e-tron.

Ve třídě velkých rodinných aut dosáhl na nejlepšího výsledku Volkswagen Passat a Škoda Superb. Ve skutečnosti nárazovými testy prošel jen Passat, ale Euro NCAP tato dvě auta, postavená na stejné platformě a i jinak do značné míry identická, považuje za klony téhož vozu.

Příjemným překvapením loňského roku jsou podle Euro NCAP zejména výkony čínských výrobců, kteří ještě před pár lety patřili v testech mezi zdaleka nejhorší. Organizace vyzdvihuje zejména první elektrický pick-up testovaný v Evropě, Maxus eTerron 9, který získal vysoké bodové hodnocení ve všech čtyřech sledovaných kategoriích.

Naopak za vítěze v kategorii malých rodinných aut tentokrát Euro NCAP nevyhlásil nikoho, protože všechny zúčastněné vozy měly v rámci crashtestů vroubek vyjádřený červenou barvou – v takovém případě už jde o ohrožení zdraví, což model automaticky diskvalifikuje.

Celkovým vítězem bez ohledu na kategorii a titul Nejbezpečnější auto roku 2024 si odnáší Mercedes třídy E, který získal nejvyšší vážený průměr ze všech čtyř kategorií, které Euro NCAP hodnotí: Ochrana dospělých cestujících, Ochrana dětských pasažérů, Ochrana zranitelných účastníků silničního provozu (chodci) a Bezpečnostní asistenční systémy.

Sdružení Euro NCAP založilo v roce 1996 britské ministerstvo dopravy, postupně se k němu připojily další země a autokluby. První výsledky crashtestů, zveřejněné v lednu 1997, dopadly pro automobilky vesměs neslavně. Avšak už o pár let později se situace zásadně změnila, přičemž hlavní zásluha na zlepšení bezpečnosti byla připisována právě Euro NCAP a hojné publicitě jeho práce.

Podíl.
Exit mobile version