Aktualizace: 10.07.2024 01:13

Washington – Summit Severoatlantické aliance bude dnes po úterním slavnostním úvodním ceremoniálu v auditoriu Andrewa Mellona pokračovat prvním pracovním zasedáním. Česko na vrcholné schůzce reprezentuje prezident Petr Pavel, který do Washingtonu přiletěl už v pondělí.

Summit bude provázet veřejné diskuzní fórum, na kterém česká hlava státu také vystoupí. První zhruba tříhodinové summitové zasedání zhodnotí na tiskové konferenci generální tajemník Jens Stoltenberg, po půlnoci SELČ pak americký prezident Joe Biden pro zahraniční lídry uspořádá večeři v Bílém domě.

Pavel v úterý řekl, že od aliančního summitu čeká debatu o posílení obranyschopnosti, především východního křídla NATO, a o modernizaci armád, dále také o dlouhodobém rámci podpory Ukrajiny. Dalším výstupem bude podle českého prezidenta formulace úkolů pro analýzu vztahů s Ruskem a diskuse o tom, na jakých principech by měl být budován přístup aliance k Rusku.

Ve čtvrtek státníky čeká jednání ve formátu NATO-Ukrajina a se zástupci Indo-Pacifiku z Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Koreje a Japonska.

V dějišti summitu je také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který hodlá usilovat o prosazení silných rozhodnutí ohledně posílení ukrajinské vzdušné obrany a dodávek dalších stíhacích letounů F-16 Ukrajině, která nadále čelí ruské agresi.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.