
Aktual.: 16.04.2025 10:21
Brno – Lidé, kteří důvěřují novinářům, mají nižší sklon přiklánět se ke konspiračním teoriím, a to i za situace, kdy zároveň příliš nevěří politikům. Důležitou roli hraje také to, odkud lidé čerpají informace, ukázal výzkum, na kterém pracovaly Lucie Čejková a Alena Pospíšil Macková z Národního institutu SYRI a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Studii publikoval časopis Journal of Information Technology & Politics.
Konspirační myšlení podle odbornic často pramení z hluboké nedůvěry vůči politikům, médiím a institucím a zároveň z přesvědčení, že existuje skryté a zlomyslné spiknutí elit. Zahraniční výzkumy přinesly zjištění, že lidé s konspiračním myšlením jsou obecně náchylnější vysvětlovat si dění ve světě prostřednictvím konspiračních teorií nebo falešných informací. „My ale ukazujeme, že důvěra v novináře může působit jako ochranný faktor,“ uvedla Čejková.
Studie zkoumala více než 2000 dospělých respondentů z Česka. Ukázalo se, že lidé s vyšší důvěrou v novináře mají nižší sklon přiklánět se ke konspiračním teoriím, a to bez ohledu na to, zda důvěřují politikům, což je také faktor redukující sklon ke konspiracím.
Nižší míru konspiračního myšlení vykazují ti respondenti, kteří sledují veřejnoprávní média. Opačný efekt přináší konzumace alternativních médií, která šíří různé antisystémové narativy.
Dalším zjištěním je to, že někteří Češi s vyšším zájmem o politiku jsou paradoxně náchylnější ke konspiračním výkladům. „Podobný trend jsme viděli i v našem výzkumu, který se týkal publika alternativních médií. Politicky aktivnější lidé byli často zároveň silně kritičtí vůči tradičním médiím a častěji vnímali společnost jako rozdělenou na ‚nás‘ a ‚je‘. Politický zájem tak může někdy vycházet spíš z frustrace než z důvěry v systém,“ doplnila Macková.
Výzkum nabízí poznatky pro mediální výchovu a prevenci šíření dezinformací. „Důvěra v novináře hraje důležitější roli než to, odkud přesně lidé zprávy přijímají. Při programech pro posílení mediální gramotnosti a odolnosti vůči konspiračním teoriím je proto důležité zaměřit se nejen na to, jak si ověřit informace, ale zejména na získání schopností, které umožní lidem vybudovat si důvěru v kvalitní média a novinářské zdroje,” uvedla Čejková.