Srbsko má za sebou další velké protesty proti vedení země, které se z Bělehradu přesunuly do města Novi Sad, kde došlo k neštěstí, které masivní demonstrace spustilo. V listopadu 2024 se tam zřítila část čerstvě renovované nádražní haly a zahynulo patnáct lidí. Tři měsíce stará tragédie podle protestujících odráží dění v zemi, kterému už jedenáctým rokem dominuje současný prezident Aleksandar Vučić.

Asi pětistovka taxikářů z Bělehradu a jeho okolí vyrazila v neděli ráno za studenty do Nového Sadu. Hlavní iniciátory současných protestů proti vedení země se řidiči rozhodli odvézt zpět domů zdarma. „Je to spontánní akce. Jsou to naše děti, naši studenti. Jedeme si pro ně,“ prohlásil bělehradský taxikář a organizátor akce Sava Jovanović.

Osmdesát kilometrů dlouhou trasu mezi hlavním městem a Novým Sadem ušli bělehradští studenti za dva dny. Na cestě je chránily traktory, aby na mladé lidi nikdo nezaútočil, jak se v minulosti už několikrát stalo. Naposledy k tomu došlo v pátek.

Na studenty čekaly v ulicích města tisíce lidí. Na vlakovém nádraží uctili minutou ticha patnáct mrtvých – včetně šestileté dívky. „Doufám, že se vyrovnáme se vším, co nás potkalo, že budeme žít v lepší a spořádanější zemi, jakou si zasloužíme,“ věří student Luka Brozić.

Po třech měsících protestů pak demonstranti symbolicky zablokovali tři hlavní mosty přes Dunaj. Na jednom z nich protestovali čtyřiadvacet hodin. Teploty během noci spadly ke dvěma stupňům. Nepříznivé podmínky ještě podtrhla vysoká vlhkost.

„My jsme zatím ničeho nedosáhli, my starší jsme zatím vždycky selhali. Studentům se to ale podaří. Určitě!“ řekla univerzitní profesorka Jelena Djordjević.

Demonstrace už sledují i státní média

Podle kritiků stojí za neštěstím na nádraží v Novém Sadu dlouhodobá korupce v zemi a nekompetentnost úřadů. Z nich viní prezidenta Vučiče, který je u moci jedenáct let. Obviňují ho z autokratického způsobu vlády a blízké spolupráce s Ruskem a Čínou.

Hlava státu vyzývá k dialogu, mluví o předčasných volbách. A naznačuje vměšování ze zahraničí. „Nepotřebujeme vládu vnucenou zvenčí, vládu vnucenou bez voleb, bez vůle lidu,“ prohlašuje Vučić.

„Myslím, že protestující velmi dobře chápou realitu současného Srbska – Vučićova Srbska,“ řekl analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Čermák. Podle něj je Vučić dominantní postavou a středobodem politické struktury, kterou dvanáct let budoval.

Vučič se pokusí vrátit střet s demonstranty do politiky, kde může těžit z toho, že politická opozice je rozdrobená a slabá, míní Čermák. Pokud půjde Srbsko k předčasným volbám, tak nejspíš prezident opět vyhraje, dodává.

Podle zahraničních pozorovatelů byly víkendové demonstrace v Novém Sadu nejrozsáhlejší od masových protestů proti Slobodanu Miloševičovi před čtvrt stoletím. Změnil se i přístup státních médií, loajálních Vučičovi. Dosud většinu podobných akcí ignorovala. Demonstrace v druhém největším městě Srbska ale o víkendu zařadila mezi hlavní zprávy.

Podíl.
Exit mobile version