Aktualizace: 27.03.2024 12:26

Brusel – Studenti vysokých škol v Evropské unii by mohli do budoucna získávat evropský titul, který by byl automaticky uznáván v celé sedmadvacítce. Vyplývá to z návrhu, který dnes zveřejnila Evropská komise. Podle komisařky pro inovace, výzkum, vzdělávání a mládež Iljany Ivanovové je cílem větší konkurenceschopnost a také lepší propojení evropského vysokého školství.

Evropský titul by byl novým typem titulu, který by udělovala společně a na dobrovolném základě skupina univerzit po celé Evropě, navrhuje komise. Byl by udělován na základě společného souboru kritérií dohodnutých na evropské úrovni. Studenti by tak mohli získat více příležitostí ke studiu na více univerzitách v Evropě a s titulem uznávaným po celé EU by bylo rovněž jednodušší žádat o zaměstnání po celém nynějším evropském bloku.

„Plánem na existenci evropského titulu reagujeme na potřeby našich studentů, univerzit a jejich zaměstnanců i budoucích zaměstnavatelů dnešních studentů – a vlastně celé Evropy,“ uvedla komisařka Ivanovová.

„Komise dnes předložila tři iniciativy na podporu nadnárodní spolupráce mezi institucemi vysokoškolského vzdělávání s konečným cílem vytvořit evropský titul. Dobrovolný evropský titul by byl přínosem pro studenty i vysokoškolskou komunitu, protože by podpořil mobilitu ve vzdělávání v rámci EU a zlepšil průřezové dovednosti studentů,“ stojí v tiskovém prohlášení EK. Jak komise podotýká, návrhy plně respektují kompetence členských států a regionálních vlád v oblasti vysokoškolského vzdělávání.

Balíček by měl být v nadcházejících měsících projednán s členskými státy a dalšími klíčovými stranami ve vysokoškolském vzdělávání. „Komise vyzývá Radu EU, členské státy, univerzity, studenty a hospodářské a sociální partnery, aby společně pracovali na tom, aby se evropský titul stal skutečností,“ dodává unijní exekutiva.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.