Prozatímní syrský prezident Ahmad Šará oznámil okamžité příměří na jihu země. Do Suvajdy míří vnitřní bezpečnostní síly. Kvůli bojům beduínů s drúzy, do nichž se zapojily i syrské vládní síly a Izrael, zemřelo za necelý týden 940 lidí, tvrdí nevládní exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Sektářské střety zatím pokračují.
Podle aktivistů si boje od 13. července vyžádaly na 940 obětí, z toho 588 byli drúzové, konkrétně 326 bojovníků a 262 civilistů. Celkem 182 z nich „popravili“ příslušníci ministerstva obrany a vnitra, tvrdí SOHR.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva v pátek uvedl, že i on má informace o minimálně jednom incidentu, při němž ozbrojenci spolupracující s vládními jednotkami zabili záměrně nejméně devatenáct lidí.
V bojích v provincii Suvajda od neděle zemřelo také 312 příslušníků vládních sil a 21 sunnitských beduínů, včetně tří civilistů „popravených drúzskými bojovníky“, uvedla organizace SOHR.
V provincii Suvajda se podle aktivistů dramaticky zhoršuje humanitární situace. Začíná tam být nedostatek jídla a zdravotnického materiálu, nemocnice přestávají fungovat a ve městě Suvajda byly také zaznamenány četné případy krádeží a rabování.
Nově ohlášený klid zbraní
Velvyslanec USA v Turecku Tom Barrack v pátek prohlásil, že Izrael a Sýrie souhlasí s příměřím, jež podporují Turecko, Jordánsko a další sousední země. „Vyzýváme drúzy, beduíny a sunnity, aby složili zbraně a aby společně s dalšími menšinami upevňovali novou a jednotnou syrskou identitu v míru a prosperitě se svými sousedy,“ napsal na síti X Barrack, podle něhož s klidem zbraní souhlasili izraelský premiér Benjamin Netanjahu i prozatímní syrský prezident Šará.
Ten v sobotu oznámil klid zbraní na jihu země a podle státní agentury SANA také vyzval k ukončení násilí. „V provincii Suvajda se začaly rozmisťovat vnitřní bezpečnostní síly s cílem chránit civilisty a ukončit chaos,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí syrského ministerstva vnitra. Příměří bylo v této oblasti v týdnu vyhlášeno už několikrát, boje ale vždy navzdory tomu pokračovaly.
Agentura Reuters v sobotu napsala, že Damašek v pondělí na jih země poslal vojáky, protože se domníval, že k tomu má zelenou jak ze strany Spojených států, tak Izraele, a to navzdory opakovanému varování Izraele, aby tak nečinil. Podle činitelů, na které se Reuters odvolává, syrská vláda vycházela z veřejných i soukromých vyjádření Barracka i začínajících bezpečnostních rozhovorů s Izraelem, zmýlila se ale v odhadu izraelské reakce.
Ještě ve středu Izrael prováděl letecké údery na Damašek a zároveň zasáhl vládní síly na jihu Sýrie. Požadoval jejich stažení a tvrdil, že chce ochránit syrské drúzy. Trval na tom, že syrské vládní jednotky musejí odejít ze Suvajdy a okolí, kde žije právě menšina drúzů.
V sobotu izraelská média informovala, že na izraelsko-syrskou hranici v noci dorazily další skupiny izraelských drúzů, kteří se snaží dostat na syrské území a kteří se v noci podle deníku Ha’arec střetli s izraelskou armádou. Armáda později podle agentury Reuters oznámila, že desítky lidí překročily hranici se Sýrií v drúzské vesnici na okupovaných Golanských výšinách.
Ve čtvrtek Netanjahu uvedl, že Izrael začne vynucovat demilitarizaci oblasti Sýrie na jih od Damašku. Podle Netanjahua Šará poslal vládní jednotky na jih od Damašku a „začal masakrovat drúzy“. V pátek však média informovala, že Izrael umožní syrským bezpečnostním silám omezený vstup do Suvajdy na jihu země, kde se od konce minulého týdne odehrávaly střety mezi drúzy a beduíny.
Drúzové jsou náboženská skupina, která má kořeny v šíitském směru islámu. Velká část z nich žije v Sýrii, menšina pobývá i v Izraeli a na okupovaných Golanských výšinách. Drúzové v Izraeli jsou loajální vládě židovského státu, který se označuje za jejich ochránce i proto, že drúzové slouží v jeho armádě.