Události: Samoodečty (zdroj: ČT24)

Počet provedených samoodečtů energií – tedy elektřiny a plynu – stoupá. Podle některých dodavatelů je k tomu právě teď ideální doba. Od ledna totiž řadě zákazníků energie zlevnily a změnila se také cena regulované složky. Samoodečet ale není povinný. Spotřebu ke konci roku případně dodavatel odhadne.

Jedním z těch, kteří si pomocí samoodečtu hlídají spotřebu, je i Pavel Červenka, který elektřinou vytápí rodinný dům. „Děláme neustále vyúčtování. Podle toho, co jsem spotřeboval v daném měsíci, podle toho platím,“ přibližuje a dodává, že v okamžiku, kdy vidí, že spotřeba stoupá, tak začne dělat opatření.

Spotřebu ukazuje elektroměr. Samoodečet je možné nahlásit i přes mobilní aplikaci nebo telefonicky. „Faktura je přesnější, protože určuje přesně spotřebu na jednotlivé měsíce, tak jak si ten samoodečet samostatně udělám, anebo meziročně. Takže zpřesní fakturaci, nesníží ji ani ji nijak nezvýší. Ta spotřeba zůstane stejná, jenom se to správně v tom roce rozdělí,“ uvedl ředitel TEDOM energie Jakub Odložilík.

„Výhodné je to i z toho důvodu, že se mění distribuční složka elektřiny, kterou určuje distributor, a ta složka bývá vždy na začátku roku trochu jiná,“ podotýká mluvčí E.ON Lubomír Budný. Samoodečet si dodavatelé doporučují udělat i v případě mimořádného vyúčtování. „Pokud se mění osazení odběrného místa, pokud například pronajímám byt,“ dodává mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka.

Některé společnosti pak data od zákazníků zohledňují i v konečném vyúčtování. Samoodečty pak mohou pomoci i v případě jeho reklamace. „Pokud si zákazník zadá takzvaný kontrolní samoodečet, to znamená, že data z jeho samoodečtu putují i k distributorovi, tak poté mu dodavatel data zohlední v ročním vyúčtování,“ vysvětluje mluvčí společnosti ČEZ Alice Horáková.

Počet prováděných samoodečtů podle společností stoupá. Třeba největší dodavatel energií jich loni obdržel 3,8 milionu – meziročně o osmdesát procent více.

Podíl.
Exit mobile version