Aktualizace: 10.07.2024 15:00

Washington – Od summitu Severoatlantické aliance, který se do čtvrtka koná ve Washingtonu, očekává generální tajemník NATO Jens Stoltenberg shodu na robustním balíku pomoci pro Ukrajinu. Zahrnovat by měl například bilaterální dohody mezi některými členskými státy a zemí, která čelí ruské invazi, či oznámení dodávek vojenského materiálu Kyjevu. Stoltenberg to řekl při příchodu na dnešní jednání summitu. Zelenskyj chce od summitu NATO další bezpečnostní záruky a stíhačky. Norsko daruje Ukrajině šest letounů F-16, uvedl list Verdens Gang s odvoláním na norského premiéra Störeho.

NATO by podle něj mělo dohlížet na výcvik ukrajinských ozbrojených sil, zároveň by se aliance měla shodnout na dlouhodobém závazku pomoci. Dalším závazkem by podle šéfa NATO mělo být posílení vzájemné součinnosti mezi ukrajinskými a aliančními silami.

Zelenskyj chce od summitu NATO další bezpečnostní záruky a stíhačky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hodlá při třídenním summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu bojovat za prosazení silných rozhodnutí ohledně posílení ukrajinské vzdušné obrany a dodávek dalších stíhacích letounů F-16 Ukrajině, která nadále čelí ruské agresi. Podle agentury Reuters to Zelenskyj prohlásil po dnešním příletu do Washingtonu. S americkým prezidentem Joem Bidenem se Zelenskyj setká ve čtvrtek, uvedla mluvčí Bílého domu.

„Dnes začíná summit NATO… Bojujeme za další bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a těmi jsou zbraně, finance a politická podpora,“ uvedl Zelenskyj ve videu na platformě Telegram.

Dnes večer (v noci na středu SELČ) vystoupí Zelenskyj s projevem ve washingtonském institutu Ronalda Reagana. „Prezident Reagan rozuměl Sovětskému svazu a Rusku. Věděl, že svobodné země se musí s odvahou spojit vždy, když je tyranie na tahu,“ prohlásila ukrajinská velvyslankyně ve Spojených státech Oksana Markarová s odkazem na republikánského prezidenta USA z let 1981-1989.

S prezidentem Bidenem se Zelenskyj podle dnešního oznámení mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreové setká ve čtvrtek odpoledne před jednáním Rady NATO-Ukrajina.

Prezidenti a šéfové vlád 32 zemí NATO mají v rámci summitu na programu tři pracovní jednání. Jedno se týká Ukrajiny a zúčastní se ho stejně jako loni Zelenskyj. Neočekává se, že by se NATO na letošním summitu vyslovilo pro ukrajinské členství. Mnoho zemí Severoatlantické aliance sice chce prohlásit, že cesta Ukrajiny ke členství je „nezvratná“, ale členové aliance se stále přou ohledně summitové deklarace, píše Reuters.

Nejmenovaný vysoce postavený představitel NATO dnes agentuře Reuters sdělil, že Rusku stále chybí munice a vojáci k zahájení rozsáhlé ofenzivy na Ukrajině a že Kyjev by podle všeho měl zintenzivnit vlastní útočné operace, až to dovolí zásobování a povětrnostní podmínky. Podle zdroje si Rusko potřebuje zajistit dodávky munice z dalších zemí nad rámec toho, co už má.

Norsko daruje Ukrajině šest letounů F-16, uvedl premiér Störe

Norsko daruje Ukrajině šest letounů F-16, uvedl list Verdens Gang s odvoláním na norského premiéra Jonase Gahra Störeho. První z amerických strojů východoevropská země, která se déle než dva roky brání rozsáhlé ruské agresi, dostane už letos.

„Schopnost Ukrajiny bránit se útokům ze vzduchu je pro její obranu proti Rusku klíčová. Norsko se nyní rozhodlo darovat Ukrajině šest stíhaček F-16. S darováním chceme začít v roce 2024,“ citoval list Störeho, který je nyní ve Washingtonu, kde se účastní summitu NATO.

Norsko patří k velkým podporovatelům Ukrajiny. Letos tato skandinávská země oznámila, že Kyjevu v příštích pěti letech daruje 75 miliard norských korun (162 miliard Kč). Půlka částky půjde na vojenskou podporu a ta druhá na humanitární pomoc.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.