Události v regionech: Více uzavřených stezek na Šumavě (zdroj: ČT24)
Na trase z Antýglu do Čeňkovy Pily na Šumavě museli lesníci kvůli bezpečnosti vykácet stovky souší. Dřevo tam ale musí kvůli přirozenému tlení zůstat. Stezka bude minimálně do konce března zavřená. Na západě Šumavy jde už o druhou podobnou stezku, kde suché stromy ohrožovaly turisty. Mezi Srním a Rejštejnem ale zůstane cesta nepřístupná ještě několik let.
Hlavně k Turnerově chatě míří ročně tisíce turistů. Teď jsou tam hromady vytěženého dřeva. A napadané větve musí lesníci vytahat z koryta Vydry. Celkem jde asi o dva tisíce metrů krychlových kůrovcem napadených stromů.
Cesta má být uzavřená do konce března. Kvůli zpracování vytěžených stromů, které musí zůstat v přírodní zóně, není vyloučené, že se uzavírka ještě prodlouží. „Jsou tu svahy, a to dřevo je v takovém množství a v takové délce, že nevíme, kam ho umístit,“ vysvětlila jednatelka Kašperskohorských městských lesů Hana Naušová.
Z druhé strany je zase koryto řeky. Ani tam nemohou lesníci všechny stromy naskládat. Pro případ, že by stoupla hladina.
Zákaz vstupu teď platí v celé délce trasy od Antýglu až do Čeňkovy Pily. Přesto tu někteří turisté zákaz nerespektují. Stejně jako na nedalekých Paštích. Tam je trasa kvůli souším zavřená dva roky. Prořezání není možné.
„Ta zelená turistická trasa od Paštěckého mostu nahoru na Paště vede po svážnici. Kdybychom tam měli vykácet každý strom, který hrozí pádem na cestu, tak bychom tam vykáceli možná desetihektarovou holinu,“ řekl mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.
Suché stromy tam mohou samy padat ještě čtyři roky. Ze stejného důvodu je stále uzavřená i cesta k Boubínskému jezírku. O případném otevření trasy má ale ještě letos jednat lesní závod spolu s vedením parku.