Prodej steroidů se z posilovny přesouvá na internet. Doping se tak znovu přiblížil od profesionálních sportovců k rekreačním kulturistům. Na e-shopech si totiž anabolika může koupit každý, a to včetně mladých lidí, kteří je nepotřebují a jsou jim podsouvány na sociálních sítích. Policisté jsou téměř bezradní a nemohou s rozrůstajícím se trhem zakázaných látek mnoho dělat.
„Odemykejte svůj plný potenciál s kvalitními steroidy,“ stojí na domovské stránce jednoho z webů, který v Česku zakázané látky prodává. Za nápisem je fotka svalnatého muže a pod ním seznam doporučených produktů. E-shop se zaměřuje na steroidy a jiné hormonální látky vyrobené firmou Hilma Biocare. Ta na svých webových stránkách uvádí, že se jedná o „evropskou farmaceutickou a biotechnologickou výzkumnou společnost s výrobou v Indii“.
Koupit online se dají desítky produktů, mezi nimi testosteron, trenbolone nebo růstový hormon. Stránka, která je plně v češtině, uvádí, že je to oficiální partner Hilma Biocare v Česku. Ve skutečnosti má doménu zaregistrovanou na Ukrajině a existují i její identická slovenská verze.
Podobných stránek jako výše zmíněná jsou na internetu stovky. Obchodníci svoje weby registrují v zemích, kde jsou zákony na prodej hormonálních látek volnější. Dominuje Bulharsko, Ukrajina, ale objevuje se i Island, americká Kalifornie nebo New Jersey.
„Internetové stránky nabízející tento typ látek jsou většinou hostovány mimo území Česka a velmi často i mimo země Evropské unie,“ potvrzuje mluvčí policie Lucie Šmoldasová. V Česku je výroba a prodej steroidů zakázaný, hrozí za to až dvanáctileté vězení. Ačkoliv e-shopy cílí na české zákazníky, kvůli tomu, že své webové stránky mají v zahraničí, na ně česká policie nemůže.
Ke steroidům se dostanou i mladí, prodává je bulharský kulturista
Na uvedeném e-shopu se dají steroidy pořídit za kryptoměny, za příplatek se ale dá platit i klasickým bankovním převodem. Firma slibuje doručit objednávku do osmi až deseti dnů s tím, že neručí, pokud zboží nedojde. Kontaktovat prodejce jde pouze skrz Telegram nebo dotazník na webových stránkách. Telefon, e-mail nebo jméno majitele na webu nejsou dostupné.
Informace o prodejci chybí i na dalších webech, které steroidy českým zákazníkům prodávají. Z registru internetových domén vyplývá, že jeden z nich například patří bulharskému prodejci, který pracuje jako trenér. Na otázky zaslané na jeho sociální sítě nereagoval. Na internetu nabízí levné orální a injekční hormony, v Číně vyráběný růstový hormon a další anabolické látky. Na sociálních sítích vystupuje aktivním životním stylem, cestuje, posiluje a účastní se kulturistických soutěží.
Podle Národní protidrogové centrály byl loňský rok jeden z nejhorší od roku 2017 v počtu trestných činů spojených s hormonálními steroidy. Kromě tradičních hormonálních látek, jakými je třeba testosteron, se na internetu prodávají i peptidy, mezi které patří růstový hormon.
Jednoduše jde o chemické látky, které se v těle aktivují, až když se v těle dostanou na místo, kde mají působit. Peptidy se dají brát jak samostatně, tak s jinou látkou pro lepší budování svalové hmoty. Díky množství benefitů, které látky přináší, bylo podle zprávy protidrogové centrály „jen otázkou času, než se peptidy začnou zneužívat“. Peptidy se vyrábí hlavně v Číně, podobně jako jiné látky využívané mexickými kartely na výrobu fentanylu.
K zakázaným látkám se na e-shopech mohou dostat i mladiství. Firmy věk svých zákazníků nijak nekontrolují. Náctiletí jsou často pod tlakem sociálních sítí, kde jsou vystaveni ideálu krásy. Zejména pro mladé muže, kteří nejsou spokojení se svým tělem a chtějí rychlou změnu, mohou být steroidy snadno dostupným řešením.
Tomu přispívá i fakt, že někteří influenceři o zneužívání steroidů otevřeně mluví. Patří mezi ně například americká dvojice s názvem Tren Twins nebo propagátor fitness kultury Noel Deyzel. Ačkoliv sami steroidy berou, jiným lidem je ve videích nedoporučují.
Steroidy ničí srdce a zmenšují varlata
Endokrinolog Michal Kršek z Všeobecné fakultní nemocnice popisuje, že hlavním důvodem, proč lidé steroidy berou, je, že usnadňují nárůst svalové hmoty a urychlují regeneraci. „Zneužívají to hlavně siloví a rychlostní sportovci v přípravné fázi tréninku. Díky dopingu zvládnou větší tréninkové zátěže a rychleji se zregenerují. Týká se to hlavně silových a rychlostních sportů, protože vytrvalostní sportovci, třeba běžci a cyklisti, o velké svaly nestojí,“ vysvětluje.
Problémem však je, že hormony běžně cirkulují v organismu v nízkých koncentracích. Zdravé rozmezí je velmi úzké. „To znamená, že málo je špatně a hodně je taky špatně. Jen tak si brát testosteron na větší svaly je víceméně sebepoškozování,“ říká Kršek.
Sportovcům a kulturistům, kteří dlouhodobě hormonální látky používají, hrozí několik vážných zdravotních rizik. Na jejich velké a těžké svaly nejsou šlachy přizpůsobené, takže hrozí jejich prasknutí nebo zranění. Sportovcům, kteří zneužívají steroidy, hrozí vyšší tlak a zhoršené funkce srdce kvůli zbytnění srdečního svalu a změně struktury cév.
„Dále muži, co je berou, mají menší varlata a mohou mít i poruchu plodnosti, protože v těle funguje systém zpětné vazby. Regulační systém funguje tak, že když si sportovci píchají hodně testosteronu, utlumí produkci vlastního hormonu ve varlatech, která pak neprodukují tolik testosteronu ani spermií, takže se varlata zmenšují,“ popisuje lékař další riziko.
Video: „Šílené bláboly a nesmysly.“ Ženy u gynekologů čelí nebezpečným mýtům, varuje Berana (23. 11. 2024)
Spotlight Generace – Aneta Berana | Video: Michaela Lišková