Zahájení stavby dálnice D11 mezi Jaroměří a Trutnovem komplikuje boj o zakázku na záchranný archeologický průzkum. Uchazeč, který nabídl vyšší cenu, podal Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k tendru námitky. Obdobná situace je i na chystaném úseku dálnice D35 mezi Hořicemi a Úlibicemi na Jičínsku. V obou sdruženích, které tendry napadly, figuruje Univerzita Hradec Králové.

Kladívka archeologů už měla na dvacetikilometrové trase D11 z Jaroměře do Trutnova zvonit na jaře. To se nestane. Neúspěšný uchazeč v tendru na archeologický průzkum, sdružení Eurovie a partnerů, kam patří i hradecká univerzita, se odvolal.

„Může se to zdát jako paradox, že státní instituce blokuje druhou státní instituci, ale nesouhlasíme s tím, jakým způsobem postupoval zadavatel. Jsme připraveni postupovat až k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ řekl archeolog Univerzity Hradec Králové Ladislav Rytíř. V případě D35 už neúspěšný uchazeč návrh na přezkum postupu ŘSD k antimonopolnímu úřadu podal.

Mluvčí univerzity Jakub Novák námitky a výhrady k tendrům nekomentoval. Uvedl, že škola nechce ovlivňovat subjekty rozhodující o výběrových řízeních ani veřejné mínění prostřednictvím médií.

Archeologický průzkum měl už na obou stavbách podle původních plánů běžet tak, aby na něj v závěru letošního roku navázali stavbaři se stavbou vlastní dálnice. Teď hrozí, že stavba do konce roku nezačne.

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl označil situaci za vážnou. „Je to pro nás kritická komplikace v přípravě obou staveb. Nesetkávali jsme se s tím, že by tyto zakázky končily na antimonopolním úřadu, je to poprvé. Firmy na to mají právo, ale pro nás je to nepříjemná skutečnost, která nám časově velmi komplikuje situaci,“ řekl.

Nízká cena, kvalifikační podmínky

V tendru na archeologii na dvacet kilometrů dlouhém úseku D11 Jaroměř–Trutnov jsou dva uchazeči. Ten s nižší cenou nabídl provedení průzkumu za 235 milionů korun bez DPH. Uchazeč, kde je členem hradecká univerzita, nabídl cenu 343 milionů korun bez DPH. Odhadovaná cena stavby úseku je téměř třináct miliard korun, což z díla činí největší stavební zakázku v historii ŘSD.

V tendru na záchranný archeologický výzkum na víc než šestnáct kilometrů dlouhém úseku D35 Hořice–Úlibice byli rovněž dva uchazeči. ŘSD vybralo sdružení firem SAMSON PRAHA a Labrys s nabídkovou cenou 267 milionů korun bez DPH. Uchazeč vedený Univerzitou Hradec Králové nabídl cenu 434 milionů korun bez DPH. Odhadovaná cena stavby dálnice je 5,9 miliardy korun bez daně.

Podle ŘSD v podání k antimonopolnímu úřadu neúspěšný uchazeč napadá údajně mimořádně nízkou nabídkovou cenu. „To je pro mě trošku nepochopitelné, když se ceny pohybují v podobném rozmezí i u jiných zakázek, u nichž tento neúspěšný uchazeč nabídky podával,“ uvedl Mátl. Neúspěšný uchazeč podle něj u vybraného dodavatele napadá i splnění kvalifikačních podmínek. ŘSD si za výběrem podle Mátla stojí.

Výběr dodavatele archeologického výzkumu je podle Mátla jedinou komplikací na obou chystaných stavbách. Termíny odevzdání nabídek od stavebních firem má ŘSD pro obě stavby stanovené na druhou polovinu června. „Obě mají vydané stavební povolení v právní moci. Jsou vykoupené pozemky, dokončují se poslední dočasné zábory a vypořádání věcných břemen,“ uvedl Mátl.

Dálnice D35 má spojit Liberec, Hradec Králové a Olomouc, zatím je z ní hotových několik vzájemně nepropojených částí. Bude severní alternativou k přetížené dálnici D1. Na D11 ŘSD od loňského podzimu buduje úsek Trutnov – hranice s Polskem. Postavením úseku z Jaroměře do Trutnova bude celá D11, začínající v Praze, hotová.

Podíl.
Exit mobile version