Aktual.: 3.01.2025 16:24
Praha – Výstavba protipovodňové přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku má začít do října 2027, řekl dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Projekt vyjde zhruba na devět miliard korun. Další peníze budou potřeba na výkup pozemků od 18 fyzických osob a obce, jejíž část má přehrada zatopit. Nové Heřminovy uspořádají nové referendum o stavbě. V roce 2008 ji obyvatelé odmítli, současné vedení obce ale odpor klást nechce. Podle dnes zveřejněného plánu by měla přehrada být hotová do roku 2032, Hnutí Duha Jeseníky to ovšem považuje za nereálné.
Vydání stavebního povolení ministr očekává v polovině roku 2026, pak by měl následovat mezinárodní tendr na firmu, která přehradu postaví. Stavba vodní nádrže by měla stát 4,7 miliardy korun, úpravy pod nádrží si vyžádají 1,7 miliardy Kč. Zhruba 2,6 miliardy Kč by měl podle předpokladů stát zaplatit za přeložku silnice první třídy, jejíž nynější trasu plánovaná přehrada částečně zaplaví.
Před zahájením stavby je potřeba v nejbližších týdnech potřeba převést pozemky pěti státních organizací, což ministr označil za formalitu, protože jde o bezúplatný převod. „Co formalitou už není, je dokončení majetkového vypořádání s 18 fyzickými osobami a obcí Nové Heřminovy,“ řekl Výborný. Ministerstvo chce majitele pozemků na přelomu ledna a února oslovit s kupní smlouvou. Pokud by nedospělo k dohodě, přistoupí k vyvlastnění za náhradu. Občané podle Výborného dostanou na rozhodnutí měsíc, vyvlastnění by trvalo zhruba rok.
Vedení obce chce se státem spolupracovat. A to i při výkupu obecních pozemků. Referendum o stavbě se pak v Nových Heřminovech uskuteční zřejmě v únoru nebo březnu. „Nyní pracujeme na znění otázky,“ řekl ČTK místostarosta Tomáš Foros (Občané pro rozvoj města).
Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky, které dlouhodobě prosazuje jiná protipovodňová opatření než stavbu přehrady, ČTK řekl, že nové referendum nemusí skončit pro přehradu. „Přehrada obyvatele Nových Heřminov nijak neochrání. Leží až pod obcí. A ani se neplánuje nic, co by je ochránilo. Proto ne všichni jsou dnes pro přehradu,“ řekl. Upozornil na to, že pokud nové referendum nebude platné a pro přehradu, obec bude vázaná starým. Podle něj musí proti přehradě postupovat. Znamenalo by to i odpor při prodeji nebo vyvlastnění pozemků. „Spor by pak skončil u soudu a protáhl by se na několik let,“ uvedl.
Dokoupil i proto považuje za nereálné, aby stavba byla hotová do roku 2032. Očekává, že bude trvat mnoho let nebo desetiletí. Podobný názor má i vodohospodář z České zemědělské univerzity (ČZU) Ondřej Simon. „Pokud bude dost peněz, tak dokončení přehrady vidím reálné za jednu až dvě dekády, ale bude to nejspíš obdobné jako u jaderných elektráren, bude to později a za více peněz, než si nyní všichni myslíme,“ řekl. Naopak Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka žádné administrativní ani právní zpoždění neočekává.
Přehrada v Nových Heřminovech je součástí série protipovodňových opatření na horním toku řeky Opavy, která mají ochránit před stoletou povodní řadu obcí a měst dál po proudu. Jde například o Zátor, Brantice či Krnov a Opavu. Jen v nich loňská zářijová povodeň způsobila škody za více než deset miliard korun. Podle Povodí Odry by škody byly nižší, kdyby už přehrada stála. O její výstavbě se hovoří od roku 1997, kdy sever Moravy a Slezsko také postihly ničivé povodně. O stavbě pak stát rozhodl v roce 2008, dosud ale nezačala.
Hnutí Duha považuje za vhodnější řešení suchou nádrž a nadále bude usilovat o komplexní protipovodňovou ochranu, chce se zasadit o to, aby protipovodňové kompetence přešly ze státního podniku na obce. Podle Dokoupila by jiná opatření byla účinnější a méně zatížila životní prostředí. Do procesu povolování přehrady hnutí už zasahovat nebude, plánuje ale podávat připomínky ve stavebním řízení, pokud to uzná za nutné.