Komerční prezentace Aktual.: 13.11.2024 14:23

Praha – Stav nebezpečí v částech Moravskoslezského kraje zasažených zářijovými povodněmi potrvá do pátku 13. prosince. Žádost hejtmana Josefa Bělici (ANO) dnes schválila vláda, řekl novinářům po zasedání kabinetu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Mimořádný stav umožňuje rychleji likvidovat povodňové škody a v Moravskoslezském kraji byl vyhlášen 14. září. Kabinet naposledy v říjnu podpořil jeho prodloužení do dneška.

 

Už před týdnem kabinet vyhověl žádosti olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) a stav nebezpečí v záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska prodloužil do čtvrtka 12. prosince. V Moravskoslezském kraji se bude dál týkat obcí s rozšířenou působností Bohumín, Bruntál, Krnov, Opava a Ostrava. „Naopak dnes skončí v obcích s rozšířenou působnosti Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Kravaře,“ řekl Výborný.

Bělica o žádosti informoval minulý čtvrtek po zasedání Krizového štábu Moravskoslezského kraje. „Vláda žádosti vyhověla a stav nebezpečí prodloužila,“ řekl dnes novinářům Výborný. Kabinet podle něj chce krajským i obecním samosprávám ponechat nástroj, který jim umožní mnohem efektivněji odstraňovat následky povodní.

Stav nebezpečí je nejnižší z krizových stavů, které lze vyhlásit v reakci na mimořádné situace. Vedení kraje díky němu může třeba ukládat pracovní povinnost či rozhodovat o pracovní výpomoci. Stav nebezpečí umožňuje efektivněji řešit obnovu postižených území, například demolice budov či stavební práce na korytech řek nebo energetické infrastruktuře.

Na obnovu vodohospodářské infrastruktury a lesů po povodních dá stát 13,6 mld.

Na obnovu vodohospodářské infrastruktury a lesů po zářijových povodních vydá stát letos a v příštím roce celkem 13,6 miliardy korun. Dnes vláda uvolnila 6,3 miliardy Kč. Škody vyčíslil Výborný na tiskové konferenci po zasedání vlády na téměř 18 miliard korun, největší podíl 13 miliard korun tvoří škody způsobené v korytech řek. Dnes vláda rozhodla o uvolnění 300 milionů na bezodkladné práce, 6,7 miliardy korun na odstraňování škod a 325 milionů na práce na majetku organizací v gesci ministerstva zemědělství.

„Nejdříve je nutné financovat už započaté bezodkladné práce na státním vodohospodářském majetku ve výši asi 300 milionů korun. Za tuto částku se uhradí naléhavé opravy, které zajistí zabezpečení životů, zdraví a majetku obyvatel,“ uvedl Výborný. Dodal, že v obnově bude resort pokračovat prostřednictvím dotačních programů na odstraňování povodňových škod. Ještě letos na ně půjde 7,3 miliardy korun, pro příští rok je potřeba 6,3 miliardy korun. Na odstranění škod v obecních, soukromých i církevních lesích poskytne ministerstvo miliardu korun.

Výše všech škod na vodohospodářském majetku, infrastruktuře, rybnících, vodních nádržích a lesích zatím podle ministerstva není definitivní.

Minulý týden po jednání s prezidentem Petrem Pavlem Výborný uvedl, že stát připraví dva programy na obnovu vodohospodářské infrastruktury. V prvním mají být peníze na opravy zničeného majetku zejména státních organizací Povodí Odry, Povodí Moravy a Lesů České republiky, z druhého půjdou miliardy na obnovu vodovodů a kanalizací v majetku krajů, obcí či soukromých společností. Další peníze určené na bezprostřední opravy vodohospodářské infrastruktury jsou připravené v programech, které vypsalo ministerstvo životního prostředí. Po zmapování a vyčíslení škod ministerstvo plánovalo vypsat ještě třetí program určený na obnovu lesních cest, a to i pro nestátní vlastníky lesů.

Aktualizované povodňové programy předloží resort zemědělství ministerstvu financí ke schválení do 29. listopadu.

Sněmovní rozpočtový výbor dnes podpořil návrh zemědělského výboru, který chce v rozpočtu na příští rok přidat 700 milionů korun na obnovu vodohospodářské infrastruktury. Sněmovna o tom rozhodne při schvalování rozpočtu na příští rok.

Výborný dříve při popisu škod uvedl, že například ty způsobené na majetku Povodí Odry se budou odstraňovat zřejmě až deset let.

Celkové škody po zářijových povodních odhaduje vláda na 45 až 50 miliard korun. Víc než polovina veškerých škod je na státním majetku.Vláda kvůli povodním zvýšila schodek letošního státního rozpočtu o 30 miliard korun a plánovaný schodek rozpočtu na příští rok o deset miliard korun. V Moravskoslezském kraji podle předběžného odhadu povodně způsobily škody za 20 až 30 miliard korun, v Olomouckém za 15 až 20 miliard korun. Ze Zlínského kraje jsou hlášeny škody za miliardu korun, z dalších krajů zasažených povodněmi v řádu stovek milionů korun. Do 5. prosince musí vláda odeslat Evropské komisi celkovou výši škod, aby Česko mohlo čerpat peníze na obnovu území z evropského fondu solidarity.

rem nlm ptd

 

Podíl.
Exit mobile version