Komerční prezentace Aktual.: 23.11.2024 12:39
Praha – Státní příspěvek na rozvoj tuzemských potravinových bank v příštím roce stoupne na 104 milionů korun. Letos činil kolem 95 milionů korun. Česká federace potravinových bank peníze použije na rozvoj jednotlivých poboček a skladových prostor. Na dnešní tiskové konferenci při příležitosti podzimního kola celostátní sbírky potravin to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Lidé mohou dnes do 18:00 darovat potraviny či drogistické potřeby pro lidi v nouzi ve 2250 obchodech a také na internetu. Vybrané zboží poputuje do potravinových bank, z nichž je neziskové organizace rozdělí seniorům, chudým rodinám či dětem z dětských domovů.
Sbírka potravin se podle Výborného stala už tradiční akcí. „Je to akcekš, která skutečné pomáhá,“ zdůraznil. Zároveň ale vyzdvihl i celoroční činnost federace potravinových bank, která během roku nashromážděnou pomoc rozděluje mezi potřebné, a upozornil na rychlou reakci potravinových bank při zářijových povodních. Od roku 2016 stát podle něj na provoz a další rozvoj potravinových bank dal 682 milionů korun. V příštím roce se podle ministra příspěvek zvýší zhruba o desetinu na 104 milionů korun.
Šéf svazu obchodu Tomáš Prouza připomněl, že do akce se dnes zapojilo více než 2000 obchodů a přes 5000 dobrovolníků a že sbírka potravin je jednou z největších charitativních akcí v zemi. Podle něj má Česko velmi robustní systém darování potravin. „Jsme jedním ze vzorů v Evropě. Většina zemí nemá tak efektivní systém darování potravin,“ řekl.
Prouza do budoucna doufá, že se podaří upravit nastavení DPH tak, aby bylo osvobozeno od daně i darování nepotravinového zboží. V současnosti se nemusí platit DPH jen u darovaných potravin, pro drogistické zboží nebo oblečení to neplatí. „Bohužel je dnes finančně výhodnější ty věci zlikvidovat, a ne darovat, což je špatně,“ podotkl Prouza. Podle něj tím ušetří i stát, protože nebude muset toto zboží pro potřebné nakupovat. Ve změnu doufají i potravinové banky, podle nichž by osvobození ostatního zboží od daně velmi pomohlo.
Sbírka potravin je podle předsedy České federace potravinových bank Aleše Slavíčka jedním z vrcholů celoroční práce potravinových bank. Ocenil navýšení investic ze strany státu. „Potřebujeme je. Zapotřebí jsou například chladicí kapacity a další vybavení,“ doplnil.
Sbírky se každoročně konají na jaře a na podzim. V letošním jarním kole charitativní sbírky se vybralo rekordních 565 tun zboží. Obchodů, kde mohou lidé zboží do sbírky věnovat, v posledních letech přibývá. Zatímco od roku 2013 do roku 2018 jich bylo kolem 750, dnes se do akce zapojilo 2250 obchodů. Do 3. prosince navíc dárci budou moci přispět nákupem trvanlivých potravin a drogistického zboží v šesti e-shopech.
Největší zájem je podle pořadatelů především o konzervy, dětské výživy, instantní polévky, trvanlivé mléko, olej, rýži a luštěniny, těstoviny a základní a dětskou drogerii. V obchodech jsou u pokladen dobrovolníci v zelených zástěrách, kteří nákup převezmou přímo z košíku či vozíku a roztřídí ho. Na začátku by měli zákazníkům také připomenout, jaké potraviny či drogerii je vhodné pořídit. Nákupní seznam je i na webu.