Velký rozdíl mezi průzkumem zveřejněným bezprostředně po hlasování na základě dotazů u volebních místností a oficiálními výsledky gruzínských parlamentních voleb nelze vysvětlit běžnou odchylkou a naznačuje to manipulaci s hlasováním na místní úrovni. Ve své analýze to uvedly dvě společnosti, které provedly exit poll u volebních místností.

Podle oznámených výsledků získal v sobotních volbách kolem 54 procent hlasů Gruzínský sen, který podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem. Opoziční koalice, které média označují obecně za prozápadní, získaly dohromady kolem 38 procent. Prezidentka Salome Zurabišviliová a opoziční strany výsledky zpochybnily a neuznaly je. V pondělí proti výsledkům protestovaly v Tbilisi desetitisíce lidí.

Analýza společnosti Edison Research, jejíž průzkum si podle agentury Reuters zadal proopoziční gruzínský televizní kanál Formula, těsně po volbách ukazovala, že Gruzínský sen získal 41 procent hlasů. „Rozdíl 13 procentních bodů mezi odhadem společnosti Edison a oficiálními výsledky 54 procent pro Gruzínský sen nelze vysvětlit pouze běžnou odchylkou a naznačuje manipulaci s hlasy na místní úrovni,“ uvedla nyní společnost.

„Odchylka od statisticky očekávaných výsledků byla rozšířená, ale nejvýraznější byla v určitých volebních místnostech ve venkovských oblastech,“ dodala společnost, podle níž se na těchto místech s největší pravděpodobností významně manipulovalo s hlasy. Opoziční uskupení podle jejího průzkumu získaly dohromady 51,9 procenta hlasů.

Předchozí volební průzkumy od společnosti Edison Research provedené od roku 2012 v Gruzii byly do značné míry v souladu s oficiálními výsledky, podotkla agentura AFP.

HarrisX, další americká společnost, která podle Reuters provedla obdobnou volební sondáž pro proopoziční televizi Mtavari Archi, označila oficiálně oznámené výsledky za „statisticky nemožné“. „Pochyby vzbuzují statisticky nevysvětlitelné nesrovnalosti v údajích ústřední volební komise, které se týkají nejméně 172 523 hlasů ve 27 okrscích, což je více než osm procent ze všech odevzdaných hlasů,“ uvedla firma ve své analýze.

Ve volebním okrsku Marneuli takzvaný exit poll společnosti HarrisX předvídal zisk 40 procent hlasů pro Gruzínský sen, ale podle oficiálních výsledků tam strana získala 80 procent hlasů. Rozdíl čtyřiceti procent je nemožný, uvedla firma a upozornila, že v roce 2020 v tomto okrsku získal Gruzínský sen 48 procent hlasů.

Úřady ve městě Marneuli potvrdily případy hromadného vkládání volebních lístků do uren a násilí, podotkl Reuters. Gruzínská média informovala o rozhodnutí soudu, který nařídil zadržení dvou mužů – včetně místopředsedy místního zastupitelstva z Gruzínského snu – kvůli hromadnému vkládání lístků do uren v jedné volební místnosti v Marneuli. Incident podle Reuters zachycuje video a volební komise nařídila anulovat výsledky inkriminovaného volebního okrsku.

Obě společnosti předvídaly parlamentní většinu pro opoziční koaliční uskupení, podotkl Reuters a upozornil, že existoval ještě třetí exit poll. Ten provedla gruzínská společnost GORBI pro provládní televizi Imedi a předpověděl vítězství Gruzínského snu s 56 procenty.

Generální prokuratura zahájila vyšetřování hlášených nesrovnalostí voleb a ve čtvrtek uvedla, že vyšetřuje 47 případů podezření na porušení volebních pravidel včetně hlášených volebních podvodů, ovlivňování vůle voličů, kupování hlasů, porušení práva na tajné hlasování či vyhrožování v předvolební kampani, napsal server Civil.ge.

Ústřední volební komise mezitím agentuře AFP sdělila, že přepočítání části hlasů potvrdilo vítězství vládní strany Gruzínský sen. Konečné počty se podle ní změnily mírně pouze na některých místech. Zurabišviliová, která patří mezi kritiky Gruzínského snu, ohledně částečného přepočítávání hlasů už před tím vyjádřila skepsi, komise je podle ní pod kontrolou vládní strany.

Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetné hlasování. Evropská unie a Spojené státy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech v Gruzii, která v roce 2022 zažádala o členství v EU.

Podíl.