V Berlíně v neděli demonstrovalo proti spolupráci s Alternativou pro Německo (AfD) 160 tisíc lidí. Pořadatelé podle agentury DPA odhad policie považují za nepřesný, sami hovoří až o čtvrt milionu protestujících. Další desítky lidí demonstrovaly v několika německých městech. Na dění se můžete podívat v přiložené fotogalerii.
Německem od středy otřásají rozsáhlé protesty proti tomu, že se konzervativní unie CDU/CSU možného příštího kancléře Friedricha Merze při hlasování ve Spolkovém sněmu o protiimigrační rezoluci spolehla na hlasy AfD. O tuto stranu se kvůli jejím krajně pravicovým aktivitám zajímají tajné služby.
Demonstranti v Berlíně zaplnili centrum města. Protestovali mimo jiné před Říšským sněmem, což je historická budova, ve které sídlí Spolkový sněm. Plné bylo rovněž náměstí před Braniborskou bránou, jedním ze symbolů města a pádu berlínské zdi. Demonstranti byli rovněž před Vítězným sloupem, který s Braniborskou bránou spojuje bulvár 17. června. Nespokojení občané se dále vydali k sídlu Křesťanskodemokratické unie (CDU), která se nachází nedaleko Vítězného sloupu.
Policie sdělila, že ulice mezi Vítězným sloupem a budovou CDU je zcela plné. „Už se tam více nevejde,“ citovala DPA policejní mluvčí.
Berlínský deník Berliner Morgenpost napsal, že desetitisíce lidí v metropoli se vyslovili proti Merzově politice. „Žádná spolupráce s AfD, pane Merzi!“ uvedl spolek Campact, který nedělní protesty v německém hlavním městě spolupořádal.
Lidé na protestním pochodu, který z centra města vyrazil k centrále CDU, nesl četné transparenty, z nichž některé byly široké i přes deset metrů. Demonstranti na nich uváděli, že právě oni jsou protipožární zdí. Politické strany v Německu jako protipožární zeď označují zásadu s AfD nespolupracovat a blokovat ji.
Tento princip ale Merz v očích demonstrantů porušil, když ve středu s pomocí AfD prosadil právně nezávaznou rezoluci požadující zpřísnění migrační politiky. V pátek pak chtěli konzervativci prosadit návrh zákona, který by mimo jiné omezil slučování rodin uprchlíků. Návrh však zákonodárci odmítli.
V neděli se demonstrace konaly nejen v Berlíně, ale také v Lipsku, Halle, Saské Kamenici (Chemnitz) či Mnichově. V Lipsku policie účast odhadla na 10.000 lidí, v Halle pak na 8000.
V Německu se 23. února konají předčasné parlamentní volby, které podle průzkumů vyhraje CDU/CSU, druhá pak skončí AfD. Merz slibuje, že unie pod jeho vedením s AfD koalici nevytvoří, sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz však varoval, že taková koalice nakonec ale může vzniknout.