V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.

„Nenechte se mýlit. Tento plán znamená, že migrace poklesne,“ uvedl Starmer. Britská opatření se týkají legální migrace. Studenti i pracující budou mít méně možností se do země dostat nebo v ní zůstat, vláda změní pravidla čerpání sociální podpory. Britské úřady tím chtějí snížit počty příchozích, které loni dosáhly rekordu.

„Pokud bude potřeba udělat víc, abychom ulevili trhu s bydlením a veřejným službám, tak to uděláme,“ dodal Starmer. Odmítl názory, že přísnější imigrační pravidla poškodí britskou ekonomiku. Poukázal na to, že její růst v posledních letech stagnoval, zatímco počet nově příchozích prudce rostl.

Ačkoli na současných plánech pracují již několik měsíců, tak vládní představitelé přiznávají, že musejí udělat více, aby uklidnili obavy voličů z vysoké míry migrace.

Kontroly na německých hranicích

Německé cíle jsou podobné jako ty britské, nástrojem je ale zejména omezení ilegální migrace. Kontroly na hranicích spolková republika zavedla už v minulých letech, počet příchozích pak klesl. Nová vláda konzervativního kancléře Friedricha Merze minulý týden zavedla další zpřísnění: přímo na hranicích mají být odmítáni žadatelé bez zjevného nároku na azyl.

„Budeme postupně zvyšovat počet odmítnutí a posilovat kontroly,“ prohlásil německý ministr vnitra Alexander Dobrindt. „Změna je v tom, že s personálními posilami můžeme dělat dodatečné kontroly na širším území a také na různých místech,“ přiblížila mluvčí policejního inspektorátu v Kostnici Bettina Stahlová.

Za dva dny už německá policie podle médií poslala pryč dvě desítky žadatelů o azyl. Opozice tvrdí, že opatření je v rozporu s evropskými pravidly. A kritizují ho i sousední Polsko, Švýcarsko a Rakousko.

„V rámci hraničních kontrol bude Německo v budoucnu také odmítat osoby, které žádají o azyl, přestože již požádaly nebo mohly požádat o azyl v zemi, ze které chtějí přicestovat. Stejný přístup budeme podle platných pravidel uplatňovat i my,“ uvedlo české ministerstvo vnitra.

Hraniční kontroly se do evropského schengenského prostoru vrátily s migrační krizí v roce 2015 a 2016. Státy je neustále prodlužují, naposledy tuto neděli Rakousko, Dánsko, Norsko nebo Švédsko. I tyto země zpřísňují nebo už zpřísnily svá pravidla pro migranty a azylanty.

Podíl.
Exit mobile version