Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) se naplňují obavy, že plán majitele na záchranu hutní společnosti Liberty Ostrava není realistický. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chystá pro případ potřeby sociální pomoc. Česko jedná o možných krocích i s Evropskou komisí. Ministři to řekli na tiskové konferenci po jednání vlády. Ministři připomněli, že firma poprvé nezaplatila celé sociální odvody a poprvé také nedodržela splátkový kalendář ke srovnání závazků vůči Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Liberty tvrdí, že České správě sociálního zabezpečení nedoplatky na sociálních odvodech uhradila.

Bohužel se naplňují naše obavy, že ty plány, které postupně předkládal pan (Sanjeev) Gupta jako majitel, nebyly realistické,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Poukázal na nové informace firmy o možném odstavení další koksovny a o pozdějším obnovení výroby. „To samotné porušuje dohodu, kterou někteří věřitelé odsouhlasili. Utvrzujeme se v tom, že jejich plány nejsou reálné. Sliby, které postupně učinili, nejsou dodržovány. To řešení je pořád v nedohlednu,“ řekl.

Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) není moc prostor hledat s firmou společné řešení. „Byl by určitě jiný přístup a jiné hledání možného řešení a forem spolupráce, kdyby tady byl vlastník, který předkládá plány reálné, realizovatelné, a když něco řekne, tak to také platí. Tady vidíme víc než půl roku setrvalé porušování vlastních závazků, cílů, nenaplněných přislíbených věcí. Nikam se to pozitivně neubírá,“ poznamenal Jurečka.

Klíčové je ochránit zaměstnance

Stanjura dodal, že s vedením EGAP nyní zvažuje „všechny možné kroky k ochraně peněz daňových poplatníků“. Uvedl také, že Jurečka se svým týmem připravuje případné kroky, pokud by byla potřeba „širší pomoc v sociální oblasti“. „Klíčový úkol je ochránit zaměstnance a pokud možno udělat takové kroky, aby se podařilo zachránit podstatnou část výroby,“ řekl ministr financí.

Poukázal na to, že vlastník má ocelárny třeba v Maďarsku či Rumunsku. Zmínil podezření, že část emisních povolenek z Česka skončila v jiných majitelových závodech v Evropě. Podle Stanjury tak ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) požádal Evropskou komisi o součinnost. „Jestli tyto velmi diskutabilní obchodní praktiky uplatňuje pan Gupta jen v Česku nebo i v jiných státech a zda by nebyla namístě nějaká reakce Evropské komise, která mimochodem dala souhlas k té akvizici Liberty panem Guptou,“ řekl Stanjura.

Podle Jurečky Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) firmě zaslala výkaz nedoplatků na sociálních odvodech a vyzvala k uhrazení. Pokud společnost závazek nedorovná, může se vymáhat i exekučně, upřesnil ministr práce.

Liberty tvrdí, že platby uhradila

„Můžeme potvrdit, že jsme České správě sociálního zabezpečení uhradili příslušné platby,“ uvedl v úterý bez bližších podrobností za společnost Ivo Štěrba. Dodal, že mzdy budou nadále vypláceny obvyklým způsobem. Výplatní termín v Liberty je desátý pracovní den v měsíci. Náklady společnosti na mzdy podle informací v restrukturalizačním plánu činí měsíčně 11,8 milionu eur, tedy v přepočtu kolem 295 milionů korun.

Liberty Ostrava je od loňska v problémech. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí Tameh Czech zastavil dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Od té doby je doma také většina z asi pěti tisíc zaměstnanců obou firem. Společnost má přibližně 1300 věřitelů, před nimiž ji chrání soudní moratorium.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.