Realitní makléři po celém Česku se shodují, že oproti loňskému roku zdražily nájmy v průměru o desetinu. S rostoucí cenou přibývá lidí, kteří bydlí ve sdíleném nájmu. Zatímco ale ještě před nedávnem se to týkalo hlavně studentů v univerzitních městech, nyní se už do jednoho společného bytu sestěhovávají i starší a pracující lidé. A podle expertů zdražování nekončí.
O sdílené bydlení je v Praze a Brně v současné době nebývale vysoký zájem. „Mají jenom nějaký konkrétní rozpočet. A dost často vidíme, že po tom sahají i lidé, kteří mají práci. Stále častěji o takové bydlení mají zájem i lidé po padesátce,“ shrnuje František Brož z Bezrealitky.cz. Velmi často jsou to také ti, kteří se rozvádějí.
Kvůli společnému pronájmu roste zájem o dvou a třípokojové byty. Přesto největší poptávka zůstává po těch menších. „Největší zájem je o byt 1+kk a 2+kk. Na začátku tohoto roku jsme na jednu pražskou nabídku evidovali asi osmdesát zájemců,“ uvádí obchodní ředitel Maxima Reality Jakub Šolar.
Z krajských měst se stávají spádové oblasti, někde o byty losují
I když v Praze a Brně je nejvyšší nájem, nejrychlejší zdražování zaznamenaly za poslední rok Plzeň, Olomouc, Hradec Králové nebo Zlín. „Stávají se z toho spádové oblasti. Zároveň, pro celou řadu lidí tím, že je možné pracovat z domova, se prodlužuje třeba i ta doba, za jakou jsou ochotni dojíždět. Například Plzeň dává smysl, i když dojíždíte do Prahy hodinu, ale do práce dojíždíte jen jednou týdně,“ nastiňuje František Brož z Bezrealitky.cz.
Podle expertů zdražování nekončí. Odhadují, že ceny nájmů budou růst dál, a to po celé republice. „Na tento rok jsme očekávali zvýšení někde mezi osmi až deseti procenty. Vzhledem k tomu, že jsme na půlce roku, tak očekávám, že se to ještě o čtyři až pět procent zvedne,“ soudí Michal Hrbatý z bněnského UlovDomov.cz. A to hlavně koncem letních prázdnin, kdy se do velkých měst začnou přesouvat studenti a absolventi tam zůstanou kvůli práci.
Losování o byty proběhlo například v Pardubicích. Nyní bylo v nabídce deset bytů, na podzim to má být dalších deset. V posledních letech město takovým způsobem nabídlo už 220 bytů. „Jsme pod padesáti procenty tržního nájemného. Za celou dobu projektu neevidujeme ani korunu dluhu na nájemném,“ říká náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (SOCDEM – Žijeme Pardubice).
Zrekonstruované byty nabízí i Praha. Formou elektronické aukce jich na začátku roku nabídla deset. Jediným kritériem byla cena. Nájemné se v aukcích ale často vyšplhá na částky, které řada zájemců platit nemůže. Magistrát proto chystá v Letňanech úplně novou rezidenční čtvrť, kde slibuje i takzvané dostupné bydlení. Tedy takové, kde lidé platí maximálně devadesát procent obvyklého nájemného.
„Podle prvních studií tam může vzniknout až padesát tisíc bytů se vším, s plnou infrastrukturou. Určitě tam budeme mít soukromé developery jako partnery,“ nastiňuje náměstkyně primátora pro bydlení Alexandra Udženija (ODS).
Některé obce chystají výstavbu
Výstavbu chystají i další města. Kupříkladu Žďár nad Sázavou začal loni stavět dům, ve kterém bude třicet bytů s dostupným nájemným. Každým dnem zveřejní podmínky výběru.
„V 90. letech jsme se dostali na ten dnešní stav, že vlastně jen tři a půl procenta je nájemní bydlení. Já si myslím, že odpovídající stav je v České republice je někde na úrovni deset procent,“ soudí ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).
Před privatizací vlastnily obce 35 procent všech bytů v Česku. Dalších pět procent patřilo státu.