Zpravodaj ČT Vostal natáčel v důležitém sčítacím centru (zdroj: ČT24)
Obavy z povolebního násilí mají podle nejnovějšího průzkumu dvě třetiny Američanů. Česká televize dostala možnost natáčet v jednom z nejdůležitějších sčítacích center ve Spojených státech. Hlasy z okrsku Maricopa ve Phoenixu rozhodnou, jestli v Arizoně vyhraje Donald Trump, nebo Kamala Harrisová. Štáb ČT zjišťoval, jak dezinformace a výhrůžky volebním komisařům toto středisko proměnily z hlediska jeho fungování.
Zpravodaj ČT v USA Bohumil Vostal přibližuje, že je to jedna z nejsledovanějších volebních místností v celých Spojených státech, přestože zvenku spíše připomíná pevnost. Ještě před čtyřmi lety tomu tak nebylo. Jenže arizonský Phoenix se stal epicentrem konspiračních teorií.
Zdejší sčítací středisko se stalo přímo symbolem toho, jakým útokům čelí samotný americký volební systém, říká zpravodaj. „Přišli jsme se proto osobně zeptat, co se tu muselo od posledních prezidentských voleb v roce 2020, v nichž Donald Trump odmítl uznat porážku, z bezpečnostních důvodů změnit,“ dodává.
Co všechno se změnilo od roku 2020
Jeho průvodkyní se stala Taylor Kinnerupová z matriky a sčítacího střediska okrsku Maricopa ve Phoenixu.
„Je to úplně jiný prostor než před volbami v roce 2020. U vstupu je přenosný plot. Před ním stojí betonové zábrany, aby sem nikdo nemohl vjet autem,“ vypočítává Kinnerupová. Ukazuje, že přibyla kovaná brána, která má na výšku přes dva metry. „Abyste se dostali dovnitř, potřebujete identifikační magnetickou kartičku. To znamená, že musíte mít odpovídající povolení.“
Další zastávkou už je vnitřek areálu. Všude jsou kamery. „Dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu živě monitorují vnější i vnitřní prostory. K mnoha kamerám má veřejnost přístup, takže se můžete přihlásit na naše webové stránky, kde živé přenosy najdete. Uvidíte i volební schránku, stejně tak jako všechny místnosti, ve kterých jsou hlasovací lístky.“
„Náš hlavní cíl je zajistit jak bezpečnost, tak transparentnost,“ poznamenává průvodkyně. Společně pak procházejí dalším bodem, kde je znovu potřeba vstupní karta. Zároveň jsou zde nejen bezpečnostní detektory, ale i ozbrojení strážci.
Uvnitř smí být pouze týmy po dvou lidech
Štáb ČT i s průvodkyní se zastavují před prosklenou stěnou, za kterou se nachází samotné sčítací středisko pro okrsek Maricopa. „Je to prostor pro zpracování hlasovacích lístků. Prostor jsme úplně zrekonstruovali a vylepšili. Tahle místnost je kompletně bez internetu. Žádný z počítačů uvnitř není připojený k síti. Dokazuje to odhalená kabeláž. Každý stroj má svůj vlastní kabel, který vede k serveru pro správu voleb,“ vysvětluje Kinnerupová. Zdůrazňuje, že ona sama nemá do místnosti za sklem přístup. Je totiž součástí matriky, která se nezabývá sčítáním hlasů. Její kartička zde proto nefunguje. „(Místnost) spadá pod představenstvo zodpovědné za správnost voleb a jeho tým.“
Průvodkyně uvádí, že ve zmiňované místnosti mohou být pouze týmy po dvou lidech. „To je součást politiky zaměřené na bezpečnost voleb. Když jsou uvnitř dvě osoby, je mnohem obtížnější tvrdit, že někdo jednal nezákonně nebo se dopustil něčeho nepodloženého.“
Poté průvodkyně hovoří o serveru pro správu voleb se všemi výsledky sčítání. „Tam se dostanete jen se třemi vstupními kartami na světě. To znamená, že přístup je extrémně bezpečný.“ Navíc lidé musí zaznamenat, v kolik hodin vstoupili a proč. „Opět platí pravidlo dvou osob, takže tu nikdy nebude nikdo sám. Celý prostor monitorují kamery.“
Dovnitř se nesmí dostat telefony. A povoleny jsou jen červené propisky, protože červenou sčítač nedokáže přečíst. „Černé nebo modré tužky se musí odložit. To je další způsob, jak zajistit, aby nás lidé nepodezírali z chybného označování hlasovacích lístků.“
Jak probíhá kontrola podpisu voliče
Další společné zastavení je u stěny, na které je vzor zelené hlasovací obálky, kterou dostali všichni američtí voliči pro předčasné volby poštou. Letos je hlasovací lístek dvoustránkový. Lidé ho podepíší a uvedou číslo svého telefonu. Průvodkyně zdůrazňuje jedinečnost podpisu. „Nechceme přesný podpisový vzor, ale jde nám o podobnost. Když dostaneme váš hlasovací lístek zpátky, je to sken vnější obálky. Při zpracování uvidíme aktuální podpis a porovnáme ho s vašimi třemi podpisy, které jste při hlasování použil.“
Bohumil Vostal a Taylor Kinnerupová
Pokud je podpis posouzen jako platný, postoupí lístek dál. Manažer však může náhodně dodatečně zkontrolovat pravost podpisu. Odhadem se to dělá u dvou procent podpisů. Pokud je pravost sporná, míří problematický podpis ke školenému manažerovi. „Tito lidé mají dovednosti, které používá FBI k odhalování padělků. Uvidí tento váš nejnovější podpis a k tomu celou vaši historii podpisů.“
Jako příklad uvádí Kinnerupová svého dědu, kterému je 95 let a v okrsku Maricopa hlasuje poštou přes třicet let. „To znamená, že v naší evidenci má přes šedesát podpisů. Takže mohou porovnat celou historii podpisů s tím nejnovějším. A pokud si stále nebudeme jisti, zavoláme na číslo, které nám volič poskytl. Ověříme si doručovací adresu a poslední čtyři číslice kartičky sociálního zabezpečení a specifické údaje pro registraci voliče.“ Pokud dotyčný řekne, že je to on a jeho podpis je trochu jiný, protože mu došla inkoustová náplň, „posune se“ hlasovací lístek dál ke zpracování a následně ke sčítání.
Svou práci na volbách připodobňuje průvodkyně k práci ve velké rodině. „Spojili jsme se, protože máme společný cíl: Jde nám o naši komunitu.“ Dodává, že lidé zde nejsou ze stejné politické strany. „V areálu uvidíte lidi s červenými stužkami, které reprezentují Republikánskou stranu, jiní mají modré jako demokrati nebo žluté stužky jako nezávislí. Jsou tu lidé různých politických názorů a ideologií, které svedl dohromady tento společný cíl.“