Americký prezident Donald Trump a rocková hvězda Bruce Springsteen jsou oba sedmdesátníci a sousedé z New Jersey, oba oslovují bílou dělnickou třídu, a přesto je dělí vzájemná averze. Muzikant Trumpovu vládu nedávno onačil za zkorumpovanou a neschopnou, vrcholný politik zase rockera zesměšnil videem, v němž ho srazí k zemi golfovým míčkem.
Bruce Springsteen s The E Street Bandem zahájil v květnu evropskou koncertní šňůru nazvanou Land of Hope & Dreams Tour, která ho mimo jiné zavede v polovině června i do Prahy. Z úvodního koncertu v Manchesteru vznikla digitální památka v podobě EP vydaná tento týden ve středu.
Obsahuje mimo jiné čtyři živě nahrané písně – a také hudebníkovy projevy k publiku, v nichž kritizuje „zkorumpovanou, nekompetentní a vlastizrádnou administrativu“ amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Trump ještě tentýž den na sociálních sítích zveřejnil satirickou videomontáž sestříhanou ze záběrů, jak hraje golf, a Springsteenova pádu na pódiu. Na zem se hudebník díky kouzlu střihu svalí po zásahu míčkem, který prezident odpálí.
Springsteen vidí Trumpa jako narcistu ohrožujícího maják svobody
Přestřelka je součástí dlouhodobějších antipatií mezi těmito dvěma muži, z nichž ani jeden není bez vlivu. Třeba už před prezidentskými volbami v roce 2016 označil Springsteen v rozhovoru pro britskou veřejnoprávní stanici Channel 4 republikánského kandidáta Trumpa za „toxického narcistu“.
Zahájení turné v Manchesteru americký hudebník využil jako další příležitost ke kritice neoblíbeného politika. Přisadil si, že Trumpovo prezidenství vnímá jako ohrožení Ameriky, „která je po dvě stě padesát let majákem naděje a svobody“.
„V Americe pronásledují lidi za to, že využívají své právo na svobodu projevu a vyjadřují nesouhlas. (…) Nejbohatší muži si libují v tom, že nechávají napospas nemocem a smrti nejchudší děti na světě. V mé zemi si sadisticky užívají bolest, kterou působí loajálním americkým pracovníkům. Ruší historická opatření v oblasti občanských práv, která vedla k spravedlivější a pluralitní společnosti,“ prohlašoval Springsteen při koncertu.
Zároveň Trumpovu administrativu obvinil z toho, že opouští spojence a stojí na straně diktátorů místo těch, kteří bojují za svou svobodu, vyvíjí finanční nátlak na univerzity a deportuje cizince s trvalým pobytem bez řádného procesu. Své fanoušky Springsteen vyzval, aby se „postavili proti autoritářství a za svobodu“.
Podporovatel demokratů
Springsteen patří k věrným podporovatelům prezidentských kandidátů Demokratické strany. Mimo jiné je držitelem Medaile svobody, nejvyšší americké civilní vyznamenání mu udělil Barack Obama. A při účasti na předvolebním mítinku Trumpovy poslední konkurentky o šéfování Bílému domu hudebník prohlásil: „Ona vede kampaň, aby se stala 47. prezidentkou Spojených států. Donald Trump vede kampaň, aby se stal americkým tyranem.“
Springsteenův politický vkus neopomněl nyní republikán Trump v reakci na hudebníkovy aktuální proslovy připomenout. Konkrétně na sociálních sítích zmínil, že od rockera se dostalo podpory jeho předchůdci v úřadě Joeu Bidenovi, Trumpovými slovy „mentálně neschopnému bláznovi“ a „nejhoršímu prezidentovi“ v dějinách Spojených států.
Přeceňovaná švestka, napsal Trump o Springsteenovi
Ani Bosse, jak se Springsteenovi přezdívá, nešetřil. Přirovnal ho k „seschlé sušené švestce“, protože má „úplně atrofovanou kůži“, a popsal ho jako namyšleného, netalentovaného „hňupa“. Přestože Springsteen patří k nejúspěšnějším a nejvlivnějším hudebním hvězdám, celosvětově prodal přes 140 milionů alb a obdržel také řadu ocenění, včetně dvacítky cen Grammy, dvou Zlatých glóbů a Oscara za píseň k filmu Philadelphia.
„Velmi přeceňovaný Bruce Springsteen jede do cizí země, aby mluvil ošklivě o prezidentovi Spojených států. Nikdy jsem ho neměl rád, nikdy jsem neměl rád jeho hudbu ani jeho radikální levicovou politiku,“ netajil se ve svém příspěvku Trump. Muzikantovi doporučil, aby mlčel, než se vrátí do USA. „A pak uvidíme, jak to s ním dopadne!“ zakončil prezident své výhrady.
Jen o pár dní později Trump zmínil rockera při obvinění demokratky – a své konkurentky v posledních prezidentských volbách – Kamaly Harrisové, že během loňské kampaně platila celebritám. Což považuje za nelegální volební podvod a bude prý požadovat „rozsáhlé vyšetřování“.
„Kolik Kamala Harrisová zaplatila Bruceovi Springsteenovi za jeho ubohé vystoupení během své kampaně na prezidentku?“ ptal se Trump. Příspěvek následoval po zprávě, že se zpěvák už na druhém koncertě ostře vyjádřil o politice Trumpovy administrativy.
Spolupracovníci Harrisové zvěsti o platbách celebritám za podporu, které se objevily už loni, dříve popřeli. „Nikdy jsme nezaplatili žádnému umělci nebo interpretovi,“ sdělila minulý rok webu Deadline Adrienne Elrodová, hlavní poradkyně a mluvčí v kampani Harrisové. Zdůraznila však, že existují zákony o financování kampaní a že kampaň byla povinna zaplatit veškeré vedlejší náklady na vystoupení interpretů.
Rockeři se zastali Trumpa i Springsteena
K vyostřeným vzkazům mezi Trumpem a Springsteenem se přidali i další umělci z obou táborů. Na prezidentovy invektivy – namířené rovněž proti superstar Taylor Swiftové, která svým vlivem mobilizovala protitrumpovské voliče – reagovala vlastním prohlášením Americká federace hudebníků. „Hudebníci mají právo na svobodu projevu,“ zastala se svých členů.
„Přestaň přemýšlet o tom, co říkají rockeři, přemýšlej o záchraně Ameriky před nepořádkem, který jsi způsobil,“ vyzval Trumpa Springsteenův rockerský kolega Neil Young. Frontman Pearl Jam Eddie Vedder prezidentovi při svém koncertu v Pittsburghu vyčetl, že místo „otevřené diskuse“, která je „součástí demokracie“, se pustil do útoků a výhrůžek“. „Bruce byl se svými hodnotami a svobodou vždy stejně proamerický,“ dodal.
Naopak Trumpův příznivec z řad rockerů Kid Rock v pořadu Fox News Channel na Springsteenovu adresu řekl, že je dalším z liberálů, kteří si „zoufale chtějí udržet dobré postavení v očích Hollywoodu a elity“. Springsteen podle něho hraje „chlapíka z dělnické třídy“, ale jeho politika je „řiťolezecká“.
Být „Born in the U.S.A.“ neznamená pro všechny to samé
Navzdory vzájemné averzi se část Springsteenových fanoušků kryje s Trumpovými, respektive republikánskými voliči.
Když Ronald Reagan při kampani v osmdesátých letech vykládal Springsteenův hit Born in the U.S.A. jako „poselství naděje“, hudebník se tomu ironicky divil. Skladbu nezamýšlel jako vlasteneckou oslavu Spojených států, ale jako hlas pro ty, kteří byli svou zemí přehlíženi, přestože „byli narozeni v USA“. Píseň při předvolební kampani v roce 2016 použil i Donald Trump.
„Jeho nejlepší písně jsou kronikou nesouladu mezi americkým snem a naší americkou realitou – se strhující upřímností a téměř tvrdohlavou nadějí, že lepší zítřky se vždycky objeví,“ upozorňuje v textu o koncertním EP, které vyvolalo nyní Trumpovu reakci, deník The Washington Post. A dodává, že naléhavost nahraných písní všem v doslechu připomene, že „tato toužebně očekáváná Amerika, o které Springsteen tak rád zpívá, je nyní velmi ohrožena“, přičemž to nevyznívá jako „paranoidní blouznění rockové hvězdy o vznikajícím autoritářství“.
Opomíjené dělníky slyší oba, ale odpovídají různě
Agentura AP poukazuje na to, že příznivci jak Springsteena, tak Trumpa se rekrutují ze stejných skupin – většinou jde o bílé Američany středního a vyššího věku. Los Angeles Times si v souvislosti s první Trumpovou prezidentskou kampaní všímal, že republikánský kandidát dovedl oslovit bývalé voliče demokratů – mnoho strojníků, horníků a dělníků z oblastí, kde býval silný průmysl, ale poté, co oslabil, lidé ztratili práci.
Tedy muže, o nichž Springsteen zpíval a jimž i vzhledem k dělnické historii své rodiny rozumí. „Máte za sebou třicet až čtyřicet let deindustrializace a globalizace ekonomiky, takže je tu spousta lidí, kteří z toho byli vynecháni. Hlasy byly zásadně ignorovány a nebyly vyslyšeny. Jsou to lidé, kteří mají pocit, že jim Donald Trump naslouchá a na určité úrovni za ně mluví,“ citují hudebníka Los Angeles Times.
Springsteen ale vidí jiné cesty než republikánský prezident. Rozchází se třeba v náhledu na přistěhovalce. Zatímco Trump v loňské předvolební kampani opakovaně sliboval, že USA vyhostí na deset milionů migrantů bez potřebných dokumentů k pobytu, Springsteen ve své autobiografii mluví o Americe jako o „národu přistěhovalců“, přičemž každý může „americký příběh“ obohatit.
Progresivní měsíčník The Nation formuluje důvod, proč se Springsteen a Trump nemohou shodnout, jakkoliv se zajímají o stejné Američany – zatímco Trumpovi slouží veřejnost k jeho zájmům, třeba politickým, Springsteenovy písně jsou obhajobou zapomenutých. Hudebník došel k závěru, že za problémy obyčejných lidí snažících se důstojně žít a za devastaci komunit jsou zodpovědné „korporace toužící po zisku“, dodává The Washington Post.