Aktual.: 11.04.2025 18:03

New York – Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v dubnu čtvrtý měsíc za sebou klesla. Stupňující se celní válka, kterou rozpoutal americký prezident Donald Trump, zvyšuje obavy amerických domácností ohledně pracovních míst a růstu cen. Inflační očekávání spotřebitelů na příštích 12 měsíců jsou teď nejvyšší od roku 1981, ukázaly dnes předběžné výsledky průzkumu Michiganské univerzity.

Index spotřebitelské důvěry na duben klesl na 50,8 bodu z březnových 57 bodů. Pokles byl výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters dubnovou hodnotu indexu odhadovali v průměru na 54,5 bodu.

„Spotřebitelé hlásí řadu varovných signálů, které zvyšují riziko recese. Očekávání ohledně podnikatelských podmínek, osobních financí, příjmů, inflace i trhu práce se tento měsíc dál zhoršovala,“ uvedla ředitelka spotřebitelských průzkumů na Michiganské univerzitě Joanne Hsuová.

Spotřebitelé nyní podle průzkumu předpokládají, že meziroční míra inflace v příštích 12 měsících dosáhne 6,7 procenta. To by byla nejvyšší úroveň od roku 1981. V březnu míru inflace v příštích 12 měsících odhadovali na pět procent.

Podíl respondentů očekávajících vzestup nezaměstnanosti vzrostl pátý měsíc za sebou a dostal se na nejvyšší úroveň od roku 2009, napsala agentura AP.

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, snaží se z nich odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.

Podíl.