Aktual.: 29.04.2025 17:01

Washington – Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v dubnu sestoupila na nejnižší úroveň zhruba za pět let. Americké domácnosti mají čím dál větší obavy z negativních hospodářských dopadů celní politiky prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes na svých internetových stránkách zveřejnila organizace Conference Board (CB).

Index spotřebitelské důvěry v dubnu klesl o 7,9 bodu na 86 bodů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od května 2020. „Spotřebitelská důvěra v dubnu klesla pátý měsíc za sebou, sestoupila na nejnižší úrovně od začátku pandemie covidu-19,“ uvedla ekonomka Stephanie Guichardová z organizace Conference Board.

Dílčí index, který sleduje očekávání spotřebitelů, se propadl o 12,5 bodu na 54,4 bodu. Je tak nejníže od října 2011. Pokud se index nachází pod hranicí 80 bodů, obvykle signalizuje blížící se hospodářskou recesi.

Písemné odpovědi respondentů podle organizace ukázaly, že názory spotřebitelů na ekonomiku v současnosti ovlivňuje především celní politika. „Zmínky o clech dosahují rekordního maxima. Spotřebitelé výslovně vyjadřují obavy z cel, která zvyšují ceny a negativně ovlivňují ekonomiku,“ píše se ve zprávě.

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, snaží se z nich odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity. Spojené státy jsou největší ekonomikou na světě.

Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden předpověděl, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v letošním roce zvýší o 1,8 procenta, zatímco v lednu růst na letošní rok odhadoval na 2,7 procenta. Odhad růstu na příští rok MMF snížil na 1,7 z dříve předpokládaných 2,1 procenta.

Podíl.