Aktual.: 6.01.2025 09:58
Brno – Spotřeba elektřiny a plynu v Česku loni na rozdíl od předchozích let přestala klesat. Spotřeba plynu po očištění o vliv počasí naopak rostla o 1,5 procenta, elektřiny se spotřebovalo méně o 0,6 procenta. Proti pětiletému průměru let 2017 až 2021 jsou však úspory stále značné. Vyplývá to z tiskové zprávy skupiny Amper.
Na snížené ochotě šetřit ještě více plynem se podle analytika společnosti Amper Meteo Kamila Rajdla podepsala příznivá cena a stabilita dodávek. „Proti pětiletému průměru však stále dosahujeme vysoké úspory, po očištění o vliv počasí je to 16,7 procenta,“ uvedl Rajdl. U elektřiny to bylo 8,5 procenta. Podle člena představenstva firmy Amper Savings Martina Nádeníčka bylo v minulých letech dosaženo stavu, který lze udělat rychle a efektivně. „Další úspory jsou již technologicky i finančně náročné. Do toho klesaly ceny obou komodit, což ochotu investovat do úsporných řešení zmenšovalo a také ekonomicky v krátkém horizontu dávalo menší smysl,“ uvedl Nádeníček.
Loni spotřebu energií ovlivňovala velmi teplá zima, která byla nenáročná na vytápění. Léto bylo teplotně nadprůměrné, což zvyšovalo spotřebu elektřiny na chlazení a podzim byl meziročně chladnější, takže spotřeba energií meziročně rostla. Výrazně za dva roky klesla spotřeba plynu v paroplynové elektrárně Počerady, a to o 40 procent. Celkově se na spotřebě plynu v Česku loni podílela 4,5 procenta.
Odborníci letos očekávají, že se výrazně přibrzdí boom střešních fotovoltaických elektráren. „V tomto roce je omezena podpora rozvoje nových fotovoltaik pouze na instalaci do 5 kWp. Naopak nejistá situace s tranzitem plynu z východu může táhnout ceny nahoru a rozjet nové kolo úspor,“ uvedl Nádeníček.
I když meziroční snížení spotřeby elektřiny bylo minimální, výrazně více se jí vyrobilo z obnovitelných zdrojů, a to o 22 procent. Proti letům 2016 až 2023 jde o nárůst téměř poloviční. Z 57 procent se na výrobě podílely fotovoltaické elektrárny, z 32 procent vodní a z 11 procent větrné. Na celkové spotřebě Česka se tyto zdroje podílely 10,3 procenta, což je meziroční růst o dva procentní body. Meziroční růst výroby z fotovoltaiky činil 38 procent, což je dáno zvýšením instalovaného výkonu o 40 procent. Obzvláště v létě byla výroba z fotovoltaik tak velká, že často způsobovala záporné ceny elektřiny.
Skupina Amper vychází při svých výpočtech a analýzách z veřejně dostupných dat. Data o spotřebě elektřiny čerpá od společnosti ČEPS, o plynu získává aktuální data od firmy NET4GAS. Zároveň pracuje s daty Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a společnosti ČEZ.