„Jsou tam nadšenci a opravdu ryzí charaktery, ale ti jsou už většinou mrtví,“ říká v rozhovoru šéfredaktor Aktuálně.cz Matyáš Zrno, který na Ukrajině od začátku války strávil řadu měsíců. Potkal se tam i s českými dobrovolníky, jako byl Filip Siman, kterého v pondělí poslal odvolací soud na osm let do vězení za rabování v okolí Kyjeva během ruského ústupu.

Víme, v jaké jednotce sloužil dnes odsouzený Filip Siman?

Šlo o Karpatskou Sič – dobrovolnický krajně pravicový útvar ze Zakarpatské oblasti. To je oblast, která kdysi patřila coby Podkarpatská Rus Československu, a právě odtud je nejvíc Ukrajinců, kteří pracují v Česku. Pro Čechy je to tak přirozená volba – narazí tu sem tam na někoho, kdo mluví česky, často se tam dostanou přes nějaké známé – Ukrajince v Česku. Karpatská Sič navíc bere každého. Takže i když nemáte vojenské zkušenosti, ale chcete si zabojovat, tady vám v tom nebude nikdo bránit. Potkali jsme u Karpatské Siče i Kolumbijce, Španěly, Skota, Moldavana, Američana atd.

A přitahuje právě lidi s krajně pravicovým smýšlením?

To bych ani neřekl. Ano, Karpatská Sič byla a je typickým dobrovolnickým útvarem, kde se spojuje nacionalismus, kick-box a fotbal. Ale většina zahraničních dobrovolníků tam přišla prostě bojovat proti Rusku a ideologie je nezajímá.

Jakou pověst má útvar?

To je složité. Docházelo tam i k vzájemným sporům, mezi českými dobrovolníky pak i k obviňování z rozkrádání pomoci. Zároveň ale prapor držel několik hodně těžkých úseků fronty v podmínkách, které bych nikomu nepřál.

Ty ses potkal se spoustou českých dobrovolníků na Ukrajině. Co je to typově za lidi?

Jsou tam nadšenci a opravdu ryzí charaktery, ale ti jsou už většinou mrtví. Ale přiznejme si, že Ukrajina se taky stala jakousi druhou šancí pro lidi, kterým se doma život moc nepovedl. Mohli to být lidi, co chtěli sloužit v armádě, ale tady je nevzali. Nebo lidé, kteří doma čelili opravdu problémům, exekucím atd. Někdo tu druhou šanci na Ukrajině využil a jiný skončil v zaběhnutých kolejích. A potkal jsem bohužel i Čechy, kteří hlavně v počátku války zneužili ochotu lidí pomáhat a vytvořili si fiktivní identity bojovníků, aby z lidí vylákali peníze na výstroj, ačkoliv nikdy reálně nebojovali.

Podíl.