Události: Spoření pro náročné profese (zdroj: ČT24)
Odbory a zástupci firem volají po mimořádném jednání s vládou. Nesouhlasí s čerstvě předloženým poslaneckým návrhem, který zavádí povinné příspěvky podniků pro víc než sto tisíc lidí v náročných profesích. Kabinet předlohu projedná příští týden. Odboroví předáci a zaměstnavatelé namítají, že s nimi materiál nikdo předem neprojednal, a hovoří o porušení sociálního dialogu.
Podle důchodové reformy mohou chodit do penze dřív bez krácení pobírané částky podle počtu odpracovaných směn jen lidé z nejrizikovější čtvrté kategorie, tedy asi dvanáct tisíc osob. Dalších 108 tisíc lidí ze třetí kategorie, kteří pracují v chladu, teple, s fyzickou zátěží či vibracemi, vládní poslanci z reformní novely při jejím projednávání ve sněmovně vyškrtli.
Reagovali tak na prosazení pomalejšího navyšování důchodového věku. Dohodli se místo toho na spoření. Firmy by zaměstnancům s rizikovou prací, kteří měsíčně odpracují alespoň jedenáct směn, měly odkládat čtyři procenta. Těm se třemi až deseti směnami pak tři procenta. „Aby mohli jít dříve a vlastně finančně měli vykompenzováno ono krácení důchodů,“ popsal místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09).
„Je to jednoznačně posun směrem k větší jistotě pro zaměstnance,“ je přesvědčen místopředseda dolní komory Jan Skopeček (ODS).
Podle opozice je návrh nedostatečný
K materiálu se příští týden vyjádří vláda, poté ho na stůl dostanou poslanci. Ti koaliční budou chtít, aby návrh sněmovna projednala zrychleně v jediném čtení. „Díky tomu by mohl nabýt účinnosti už od 1. 7. tohoto roku. V případě, že by s tím opozice nesouhlasila, tak by se lidé dostali k penězům až od 1. 1. příštího roku,“ okomentoval místopředseda poslanců KDU-ČSL Michael Kohajda (nestr.).
Podle sněmovní opozice je ale návrh nedostatečný. Zvažuje, že přípraví své úpravy. Možnost projednat materiál zrychleně tak pravděpodobně nepodpoří. „Od začátku vládní koalice říkala, že tam budou čtyři procenta kompenzace pro každého. V tuto chvíli vidíme, v té legislativě, že je to horní hranice pro některé zaměstnance,“ prohlásil místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO).
„My chceme, aby ty náročné profese z kategorie tři měly opravdu nárok na standardní odejití do toho předčasného důchodu,“ vyjádřila se místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková (SPD).
„Zatím nechci předjímat, jestli budeme trvat na uplatňování pozměňovacích návrhů a blokovat to, protože přeci jenom v některých ohledech může být lepší aspoň polovičatý návrh,“ sdělil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
„To není sociální dialog“
Koalice bude chtít opozici přesvědčit. A jednání nabízí i odborům a zástupcům zaměstnavatelů – podle nich však pozdě. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohdan Wojnar tvrdí, že Svaz se informaci o návrhu dozvěděl z médií. „Vůbec jsme nebyli zapojeni do práce,“ kritizuje. „Prostě není možné, aby takovýto zásah byl proveden bez sociálních partnerů, zaměstnavatelů, bez řádného legislativního procesu,“ dodal.
„Ten dialog probíhá. Je to nějaký další krok… jakkoliv to není jednoduché, tak to řešení bude a určitě s tím budou seznámeny i odbory,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS).
„To není sociální dialog. To je v podstatě jenom diktát toho, že se něco rozhodne a vy to musíte akceptovat. Princip sociálního dialogu není v tom, že někdo určuje, ale najdete společnou shodu,“ namítá předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
„Než to vůbec dojde na plénum na jednání poslanecké sněmovny, tak je nějaký prostor (na jednání se zaměstnavateli i odbory),“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu STAN Viktor Vojtko. Ke společnému stolu mají zástupci kabinetu, firem a zaměstnanců usednout na řádné tripartitě 18. února.