![](https://i3.wp.com/cdn.xsd.cz/original/daa803846ff5387f838570c4f5fd893c.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Spor o trampská tábořiště stále otřásá Kokořínskem, nyní navíc nabírá celostátní rozměry. Vložil se do něj ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vytvořil novou pracovní skupinu, která má problém do půl roku vyřešit. Mým zájmem není tramping poškodit, ale nalézt legální řešení, řekl ministr. Změny hlásí i CHKO. V jejím čele skončil Ladislav Pořízek, kterého kritizovali odpůrci trampů.
Na první pohled jde o banální problém. Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj v posledních letech objevila na svém území asi stovku nelegálních trampských tábořišť. Začala je tak likvidovat, zejména ta největší.
Jenže časem se z této záležitosti stala jedna z nejprobíranějších otázek životního prostředí za poslední léta. Mezi příznivci a odpůrci tábořišť nejen na sociálních sítích vybuchl spor, který těžko hledá konkurenci. Jak Aktuálně.cz už dříve informovalo, obě strany se neštítí ostrých urážek, zesměšňujících fotomontáží ani narušování soukromí a nevyžádaných telefonátů.
Spor se vyhrotil tak moc, že se do něj nyní rozhodl vstoupit ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Začátkem roku jsem se osobně účastnil jednání v regionu za přítomnosti všech zainteresovaných skupin, abych se s problematikou blíže seznámil,“ řekl Aktuálně.cz.
Rozhodl, že vznikne nová pracovní skupina, která by měla během příštího půl roku představit návrh doporučení ohledně využívání i případné likvidace trampských nocovišť. Poprvé zasedla 31. ledna. Její součástí jsou ochranáři, myslivci, zemědělci, úředníci, archeologové, lesníci, zástupci Klubu českých turistů i blízkých obcí.
„V tuto chvíli proto nelze doporučení pracovní skupiny předjímat, jsem ale přesvědčen, že lidé mají do přírody chodit, protože jen tak k ní mohou získat vztah. Mým zájmem není tramping poškodit, ale nalézt takové řešení, které bude legální,“ uvedl k tomu ministr Hladík.
Suchý záchod i dveře z hobbymarketu
Právě legálnost či nelegálnost pobytu trampů v přírodě je od začátku jádrem sporu. Na jednu stranu je Kokořínsko tradiční trampskou oblastí, tábořilo se zde už dávno před rokem 1976, kdy CHKO vznikla. Není divu, těžce přístupný terén roklí a skalnatých bludišť poskytuje dostatek úkrytů pod převisy, kde se dá schovat před deštěm i sluncem.
Tramping v jeho tradiční podobě část ochránců přírody vnímá jako šetrnou formu pobytu v přírodě, pokud tedy táborník dodržuje pravidlo zachovat po sobě co nejméně stop. Toto stanovisko podpořili i vědci z Akademie věd.
Pravidla ale ne každý na Kokořínsku dodržuje. Ochránci zde objevili celkem 119 tábořišť, z toho některá připomínala spíše malé sruby. Například kemp Bombastic. Uvnitř se na palandách mohlo vyspat několik lidí, nechyběl ani suchý záchod, okna nebo dveře z hobbymarketu. K zemi tak šel Bombastic jako jeden z prvních.
Proti tomuto stylu táboření se ostatně vyjadřovala i část místních trampů. Důrazně ale protestují proti tomu, aby šla k zemi i drobná tábořiště, která tvoří jen posezení a ohniště. To požadují odpůrci kempů v čele s novinářem Ivanem Brezinou. Argumentují tím, že rozdělávat oheň v chráněné krajinné oblasti je nelegální, a tím pádem by měla tato zákoutí z přírody zmizet. Navíc podle nich trampové narušují archeologická naleziště i samotné převisy.
Někteří odborníci ale poukazovali na to, že současná tábořiště mají ohniště umístěna bezpečně a při jejich zničení hrozí, že je táborníci přesunou na rizikovější místa.
O možném „zlegalizování“ trampingu v oblasti v rozhovoru pro Aktuálně.cz předloni hovořil i ředitel CHKO Ladislav Pořízek. Ten plánoval například vyhlásit tři speciální kempy, kde bude legální zakládat oheň nebo upravovat terén. Ministr Hladík ale na otázku, zda by si i on představoval takové řešení, neodpověděl.
Po zveřejnění nahrávky skončil strážce přírody
Pořízek každopádně svůj plán už nedokončí. Na přelomu roku ve své funkci po 28 letech skončil. Ani on, ani mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šůlová neuvedli, zda odešel sám, nebo šlo o rozhodnutí agentury.
„Pan Pořízek je nadále zaměstnancem Agentury ochrany přírody a krajiny Česka a momentálně je zařazen na překážkách ze strany zaměstnavatele. Dočasně je řízením pověřen Luboš Beran. Současné personální řešení je dočasné a dále se bude postupovat podle služebního zákona,“ uvedla pouze Šůlová.
Pořízek se netajil názorem, že podle něj tramping na Kokořínsko patří. „Je součástí naší historie, mluví se o nehmotném kulturním dědictví, měl by tu být s námi i dále. Jestli touto cestou, těmito způsoby, přijdeme o tramping, přijdeme všichni o mnohem více,“ uvedl ve svém komentáři na webu Ekolist, který zveřejnil po svém konci ve funkci. I v rozhovoru pro Aktuálně.cz hovořil o tom, že některé ze zákonů mu přijdou příliš striktní.
I proto ho dlouhodobě kritizovali odpůrci trampských tábořišť v čele s Brezinou. Podle nich Pořízek o tábořištích věděl, ale dlouhodobě je ignoroval a tím porušoval zákon.
V prosinci navíc bývalý novinář České televize Martin Marek zveřejnil tajně pořízenou nahrávku, na které strážce přírody Josef Chalupa přímo hovoří s několika trampy u ohně založeného v první zóně CHKO. Rozebírá s nimi kompromitující materiály na některé odpůrce tábořišť nebo říká, že Brezinovi „rozbije hlavu“, pokud spor dotáhne do soukromé roviny.
Nahrávka podle Marka dokazuje, že Správa CHKO přímo spolupracuje s lidmi, kteří na Kokořínsku páchají přestupky. Strážce Chalupa po jejím zveřejnění rezignoval. „Agentura ochrany přírody a krajiny Česka se k nahrávce už vyjádřila, obsah rozhovoru i jeho celkové pořízení odmítla jako nepřijatelné,“ uvedla na to Šůlová.
Pořízka se v otevřeném dopise po jeho konci zastali zaměstnanci Správy CHKO. Vyzdvihovali nejen jeho odbornost, ale i lidský přístup. „Nazývat Ladislava Pořízka líným a neschopným úředníkem lze totiž pouze na základě naprosté neznalosti jeho dosavadní práce nebo jen ze zlé vůle,“ píší.
„Jsme si jisti, že cílem pana Ladislava Pořízka v této kauze bylo hledání kompromisu, jehož definování je mnohem složitější než krátkozraký ‚hon na čarodějnice – trampy‘, který by si někdo přál uskutečnit,“ stojí v textu, pod kterým je podepsaných 23 lidí včetně Luboše Berana, který je po Pořízkově odchodu dočasně pověřený vedením CHKO.
Spor okolo tábořišť označili za „pseudokauzu“ vytvořenou právě novinářem Brezinou. „Svou podporou skupiny, která se ukrývá do anonymity a která na internetu zveřejnila mapu trampských kempů, však dokazuje, že o ochranu přírody mu ve skutečnosti nejde,“ uvedli.
Naráží na aplikaci Trampské kempy, jejíž autoři předloni zveřejnili polohy všech tábořišť na Kokořínsku. Podle části místních právě ona může za to, že do CHKO začali proudit lidé, kteří nemají zkušenosti s pobytem v přírodě, zakládají oheň na riskantních místech a zanechávají v oblasti nepořádek. Brezina ale její tvůrce opakovaně podpořil s tím, že pouze umožňují kontrolu veřejnosti nad děním v CHKO.
Ministr Hladík ji každopádně označil za problematickou. „Komplikuje společný zájem a v místech tak hrozí nekontrolovatelný overturismus,“ uvedl pro Aktuálně.cz.
Správa CHKO dosud zlikvidovala třicet kempů. „V minulých dnech jsme některá z těchto míst kontrolovali, na dvou bylo patrné, že se někdo pokouší tábořiště obnovit. Přímo na místě jsme ohniště zlikvidovali a klády odstranili. V kontrolách odstraněných tábořišť budeme pokračovat a uvidíme, s čím přijde odborná skupina,“ uvedl Luboš Beran ze správy CHKO.
Video: Prohlédněte si fotografickou knihu Trampové od Libora Fojtíka
Prohlédněte si fotografickou knihu Trampové od Libora Fojtíka | Video: Nakladatelství PositiF