Pokračuje pátrání po příčinách rozsáhlého výpadku elektřiny, který v pátek ochromil část Česka. Společnost ČEPS odmítá, že by dostala varování před možným přetížením sítě. Podle zástupců hnutí ANO ale přišlo ve středu upozornění na přetoky kvůli změně počasí.

Páteční výpadek způsobila podle společnosti ČEPS technická závada – utrhl se jeden z fázových vodičů. Proč k tomu došlo, provozovatel šetří. „Já jsem dostal informaci, že ČEPS dostal už druhého července varování, že bude docházet kvůli změně počasí k přetokům, tak by bylo dobré vědět, jestli je to pravda, nebo ne, abychom mohli určit příčiny,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher.

„Společnost ČEPS žádné specifické varování neobdržela. (…) Dne 2. července predikce signalizovaly toky v maximální výši 1500 megawattů, což je běžná hodnota, a v reálu toky s drobnými odchylkami predikci odpovídaly. Na páteční událost neměly toky v soustavě žádný specifický vliv,“ uvádí ředitelka komunikace ČEPS Hana Klímová.

  • Společnost ČEPS, která je provozovatelem sítě, vydala základní sled pátečních událostí: Před polednem se přetrhlo klíčové vedení V411 a vypadl blok v ledvické elektrárně. O chvíli později se bez proudu ocitl milion odběrných míst. A v ten moment také začal platit stav nouze.
  • Rozsáhlé problémy lidé po poledni registrovali hlavně ve středních, severních a východních Čechách. Naopak západu a jihu Čech nebo Moravy se kolaps nedotkl.
  • Energetici začali pracovat na nápravě. Rozvodny u hlavního města se k provozu vrátily kolem druhé odpoledne. Do tří fungovaly už všechny stanice. Některým odběratelům ale proud začal jít až později.
  • V deset večer ČEPS dokončil opravu prvotní příčiny a k půlnoci skončil stav nouze.
  • Praha čelí velkým výpadkům dodávek elektřiny častěji než jiná města. Jen za poslední čtvrtstoletí energetici evidují osm havárií. Typickým důvodem byly požáry rozvoden nebo trafostanic.
  • Blízko tak rozsáhlé krizi jako v pátek ale Česko bylo v moderní historii jen jednou, a to 25. července 2006. Přetíženou síť tehdy postihly výpadky a platil stav nouze. ČEPS ale nakonec dodávky nepřerušil, jen omezil odběr velkým podnikům.

Zdroje: ČEPS, ČT24

Podle Vlčka je nutná modernizace

Přenosová soustava, která v současnosti měří bezmála šest tisíc kilometrů, vznikala postupně. Některé její části jsou tak i víc než šedesát let staré. I proto je podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) potřeba síť modernizovat – v nejbližších letech počítá s investicemi v řádech desítek miliard korun.

„Mnohdy doháníme to, a já nebudu ukazovat na konkrétní vlády, co v minulosti bylo zanedbáno. Prostě v minulosti, stejně tak jako do dálnic, jsme neinvestovali tolik, kolik investovat máme. To znamená, že musíme primárně udržet tempo investic, které jsme nastartovali,“ míní Vlček.

„Investuje se do přenosové, přeshraniční přenosové soustavy, už méně do té distribuce, takže by mě zajímalo, jestli to tak je a proč to tak je,“ dodává Nacher.

Situaci by podle ANO měla řešit bezpečnostní rada státu

Podle zástupců hnutí ANO by páteční situaci měla řešit bezpečnostní rada státu, které se v pondělí zúčastní i prezident Petr Pavel. „S ohledem na to, že se podařilo vyloučit kybernetický útok, že se podařilo vyloučit cizí zavinění ve smyslu případného teroristického útoku, tak to nemusí být předmětem jednání bezpečnostní rady státu,“ míní ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Ministr ale nevyloučil, že se téma na pořad jednání dostane. Členové rady na něm budou řešit třeba to, jak stát a bezpečnostní složky zvládly loňské povodně.

Podíl.