Spojené státy zahájily odstraňování sankcí vůči Sýrii. Dočasně zrušily jeden ze sankčních balíků a zmírnily omezení pro podnikání v Sýrii, oznámila v pátek večer americká vláda. V sobotu se v Istanbulu sešel zvláštní vyslanec prezidenta Donalda Trumpa s prozatímním prezidentem Ahmedem Šárou, ocenil přitom „kroky týkající se Izraele“.

„Jak prezident Trump slíbil, ministerstva financí a zahraničí realizují opatření k povzbuzení nových investic v Sýrii,“ uvedl americký ministr financí Scott Bessent v páteční zprávě. „Sýrie musí nadále usilovat o to, aby se stala stabilní zemí, v níž panuje mír,“ dodal.

Sýrie postup americké vlády přivítala. Tamní ministerstvo zahraničí jej označilo za „pozitivní krok správným směrem ke zmírnění humanitárních a ekonomických potíží země“. Dodalo, že Sýrie má zájem o spolupráci s ostatními zeměmi „na základě vzájemného respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí“ a že za nejlepší cestu k budování vyvážených vztahů považuje dialog a diplomacii.

V sobotu pak v Istanbulu jednal zvláštní vyslanec USA pro Sýrii Thomas Barrack s prozatím prezidentem Šarou. Ocenil jeho „významné kroky“ týkající se zahraničních bojovníků a také „vztahů s Izraelem“, uvedla agentura Reuters.

To, že Sýrie s Izraelem vede nepřímé rozhovory, potvrdil Šara před dvěma týdny. Podle agentury Reuters je zprostředkovávají Spojené arabské emiráty. „Cílem této iniciativy je uklidnit situaci, než se vymkne kontrole,“ sdělil prozatímní prezident.

Pokud jde o zahraniční bojovníky, Šara prohlásil, že budou předmětem syrského práva a že se zavázali nebýt hrozbou pro své vlasti i sousední státy. Také řekl, že mnozí z nich se v Sýrii oženili a mají děti, takže mohou usilovat o syrské občanství.

Sankce ruší i EU

Na zrušení hospodářských sankcí vůči Sýrii se tento týden dohodli také ministři zahraničí Evropské unie. „Chceme pomoci syrskému lidu obnovit novou, inkluzivní a mírovou Sýrii. EU vždy stála na straně Syřanů po celých posledních čtrnáct let – a bude tak činit i nadále,“ uvedla po úterním zasedání ministrů šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová.

Spojené státy stejně jako řada dalších západních zemí zavedly sankce proti režimu syrského diktátora Bašára Asada, který často brutálně postupoval proti svým odpůrcům. V prosinci se však jeho režim během několika dnů nečekaně zhroutil, když islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) dobyli Damašek.

Prozatímním syrským prezidentem se na konci ledna stal vůdce uskupení HTS Ahmad Šará. Nové vedení země se snaží přesvědčit menšiny, že jejich svobody a práva nebudou omezovány, nicméně opakované střety a útoky na příslušníky menšin zvyšují napětí v mnoha syrských oblastech.

Podíl.