Vrchní státní zastupitelství v Praze chce zvrátit případ bývalého příslušníka rozvědky, jehož soudy pravomocně zprostily obžaloby z podvodu. Podle žalobců připravil tajnou službu o více než tři miliony korun. Justice však dospěla k závěru, že k žalovanému činu nedošlo. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová ale nyní Aktuálně.cz potvrdila, že bude chtít kauzu dostat před Nejvyšší soud.

Pro někdejšího příslušníka rozvědky Martina Uhera se loni v prosinci uzavřel trestní příběh, jenž ho tížil už od podzimu 2021. Tehdy začalo pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze jeho stíhání kvůli podvodu. Podle konstrukce žalobce Marka Bodláka si nechal tři miliony korun vyhrazené pro provedení tří zpravodajských operací.

„Soud rozhodl na základě dokazování, že nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro nějž je obžalovaný stíhán,“ sdělila už dříve Aktuálně.cz soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 8 Jana Humeni, která případ vyřizovala v prvním stupni. Po odvolaní žalobce dal na její verdikt 11. prosince razítko Městský soud v Praze, Uhera tím očistil pravomocně.

Jenže se zdá, že případ bude pokračovat. Vrchní státní zastupitelství v Praze se plánuje obrátit na úřad nejvyššího žalobce, aby podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Aktuálně.cz to sdělila pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová. Zatím čeká, až městský soud vypracuje písemné odůvodnění rozsudku.

Usvědčující důkaz na poslední chvíli

„Jednoznačně podáme podnět k podání dovolání,“ uvedla Bradáčová. Podle ní její úřad až krátce před odvolacím řízením zajistil důkaz, jenž má svědčit proti Uherovi. „Domníváme se, že ten důkaz je jeden ze stěžejních, odvolací soud ho ale odmítl provést,“ popsala. Vzhledem k utajení celého řízení novou indicii nespecifikovala.

Právě na odmítavý postoj městského soudu chce úřad Bradáčové postavit svou argumentaci. Protože k novému důkazu nepřihlédl, kauza z jejího pohledu nebyla řádně objasněná. „A proto budeme usilovat v dovolání před Nejvyšším soudem o to, aby byla tato trestní věc z důvodu opomenutého důkazu vrácena a aby se zohlednil,“ vysvětlila.

Bývalý příslušník Úřad pro zahraniční styky a informace Martin Uher. | Foto: Aktuálně.cz

Vyšetřování přitom běželo od podzimu 2021. Pozdní nalezení nové stopy Bradáčová vysvětluje tím, že pro její úřad bylo složité poznatky od rozvědky vzhledem k tajné povaze její činnosti vůbec dostat. „Některé jsme dokonce ani nebyli schopni získat, nové se objevily až před konáním odvolacího řízení. Myslíme si, že jsou usvědčující,“ dodala.

Podnět k dovolání může úřad vrchní žalobkyně začít sepisovat ve chvíli, až obdrží od městského soudu odůvodnění rozsudku. Kdy se tak stane, není jasné. Pokud podnět nejvyšší státní zastupitelství vyhodnotí jako důvodný, podá dovolání. Nejvyšším žalobcem je do konce března Igor Stříž, ve funkci ho pak vystřídá právě Bradáčová.

„Necítí potřebu se vyjadřovat“

Aktuálně.cz se snažilo spojit se samotným Uherem, jak na dění v kauze nahlíží. Redakci se však odmítl vyjádřit. „Stanovisko pana doktora je, že v současné době necítí potřebu cokoli řešit prostřednictvím médií,“ sdělil advokát Petr Vališ, který se s Uherem dobře zná a který v procesu svědčil v jeho prospěch.

V pravomocně vyvrácené konstrukci žalobce tvrdil, že Uher coby šéf kybernetického odboru rozvědky zdefraudoval část peněz určených k provedení zpravodajských operací s krycími názvy Paluba, Kruhy a Kofola. Co bylo jejich cílem, vědí jen v Úřadu pro zahraniční styky a informace, jak se rozvědka oficiálně nazývá. A pochopitelně sám Uher.

„Předkládal do příslušných finančních složek a k proplacení kromě faktur skutečně vystavených, které byly podloženy skutečným plněním dodavatelů, i faktury zfalšované, (…), přičemž si byl vědom, že faktury jsou padělané a deklarovaná plnění poskytnuta nebyla,“ stálo ve vyvrácené obžalobě. Uher si podle ní nechal 3,1 milionu korun.

Začínal v BIS

Martin Uher pronikl do bezpečnostní komunity krátce po roce 1990, kdy se přidal k Úřadu pro ochranu ústavy a demokracie (předchůdce dnešní Bezpečnostní informační služby). Působil tam v odboru ochrany ekonomických zájmů, věnoval se problematice dovozů zbraní do Česka.

Za jeho odchodem z BIS roku 2003 stálo prověřování vnitřní inspekcí služby. O tři roky později Česká televize informovala, že se Uher ještě coby příslušník BIS setkal s tehdy vazebně stíhaným mafiánem Radovanem Krejčířem. Návštěva se odehrála krátce předtím, než Uher BIS opustil. Krejčíř se zodpovídal z půlmiliardového podvodu.

„Byl schopný, měl velkou síť zdrojů a velmi rozuměl technologiím. Na druhou stranu se vymykal kontrole,“ řekl už dříve redakci bývalý šéf rozvědky Karel Randák o Uherovi. Z rozvědky odešel Uher roku 2018. Bylo to krátce poté, co si podle žalobce nechal proplatit poslední falešnou fakturu. Jak ale rozhodl soud, nic takového se nestalo.

Podíl.
Exit mobile version