Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura.

O této věci podle Okamury ve čtvrtek s prezidentem nediskutovali, Pavlovo hodnocení proto hnutí překvapilo. Okamura zopakoval, že SPD prosazuje referendum o setrvání v Unii i Severoatlantické alianci a rozhodnout mají občané, pokud k vyvolání referenda seberou podpisy. Strana je velmi kritická k Bruselu, dodal šéf opozičního uskupení.

Prezident po sérii rozhovorů uvedl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a EU je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle něj shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek konfliktu na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka.

Členství v EU a NATO podle Pavla nezpochybnilo ani SPD, které prosazuje referendum o vystoupení z těchto institucí. „Zdůraznili, že jako strana přímé demokracie se zasazují o to, aby měli občané právo se v referendu vyjádřit k případnému setrvání, nebo nesetrvání,“ řekl prezident. Sám má jiný názor, nedomnívá se, že by se dalo v nějaké krátké době podobné referendum připravit. Podle Okamury se o takové otázce ale vůbec nemluvilo.

Představitelé SPD po schůzce s prezidentem kritizovali zvyšování výdajů na obranu jako nekoncepční a skokové. Jednání Okamura bezprostředně po schůzce označil za korektní a věcné, šlo podle něj o výměnu a mapování názorů. Vyzdvihl, že nešlo o žádnou konfrontační debatu, jakou s opozicí podle něj vedou vládní strany. „Prezident představil svoje názory, my naše, nebylo to o tom, kdo s čím souhlasí nebo ne,“ zdůraznil. Pavel podle něj apeloval na věcnou debatu o bezpečnosti a obraně, s čímž SPD souhlasí.

Podíl.