Aktualizace: 9.07.2024 13:34

Praha – Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) bude v Evropském parlamentu (EP) ve frakci Evropa suverénních národů spolu s Alternativou pro Německo (AfD). Novinářům to ve Sněmovně řekl předseda SPD Tomio Okamura. Uskupení by mělo o svém vzniku informovat ve středu. Za AfD v něm nebude její volební lídr Maximilian Krah, jehož výroky SPD před volbami do EP kritizovala, doplnil Okamura.

Prakticky všechny strany, které byly dosud v krajně pravicové a euroskeptické skupině Identita a demokracie (ID), přešly do skupiny Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe). V ní budou také europoslanci ANO, ale také Přísahy a Motoristů. SPD, bývalý člen ID, součástí Patriotů nebude, protože mu vadí přítomnost stran, které hlasovaly pro Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal) a byly donedávna pro migraci, řekl dnes Okamura.

Skupina ID před evropskými volbami vyloučila ze svých řad AfD kvůli přílišné radikalitě některých jejích představitelů i kvůli skandálům týkajícím se volebního lídra strany Kraha. Německá strana podle Okamury sama vyřešila problém s Krahem, který nebude členem skupiny. Považuje za klíčové, že vůdčí stranou nové frakce bude strana z Německa, které hraje v EU vůdčí roli.

Za důležité Okamura také pokládá, aby zástupce české SPD a Trikolory v europarlamentu Ivan David byl již u vzniku frakce. „Program frakce bude zaměřený proti Green Dealu, migraci, ale i islamizaci Evropy. Chceme také, aby se pravomoci z Bruselu co nejvíce vracely na národní úroveň,“ uvedl. Snaha o návrat ke spolupráci suverénních národů je podle něj něčím, čím se nová skupina od Patriotů pro Evropu liší. Více informací by podle něj mělo vznikající uskupení zveřejnit ve středu.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.