Aktual.: 27.10.2024 14:56

Sölden (Rakousko) – Zahajovací obří slalom sezony Světového poháru v Söldenu skončil triumfem norských lyžařů, kteří při vítězství Alexandera Steena Olsena zabrali kompletní stupně vítězů. Čtvrtý navíc skončil jejich bývalý týmový kolega Lucas Pinheiro Braathen, jenž už reprezentuje Brazílii. Hvězdný Marcel Hirscher se vrátil po více než pěti a půl letech 23. místem.

Třiadvacetiletý Steen Olsen si na úvod ročníku připsal druhé pohárové vítězství v kariéře po loňském triumfu ve slalomu. Dvojnásobný juniorský mistr světa z roku 2022 vedl těsně už po prvním kole a v druhé jízdě náskok výrazně zvýšil. Druhý skončil s odstupem 65 setin zkušený Henrik Kristoffersen, jenž o setinu porazil Atle Lieho McGratha.

Na stupně vítězů nečekaně útočil bývalý norský reprezentant Pinheiro Braaten, jenž se po sporech se svazem a vynechané minulé sezoně vrátil do Světového poháru pod brazilskou vlajkou. Třiadvacetiletý rodák z Osla, držitel malého glóbu za slalom z roku 2023, byl po prvním kole devatenáctý a v druhém kole dokonce zajel nejrychlejší čas, díky němuž se dlouho držel v popředí. Nakonec byl s odstupem devíti desetin čtvrtý.

Nejsledovanějším mužem v Söldenu byl ale osminásobný celkový vítěz seriálu Marcel Hirscher, jenž se představil v závodě po 2051 dnech. Někdejší rakouský dominátor startoval díky divoké kartě FIS s číslem 34 a do druhého kola se kvalifikoval osmadvacátým časem. Pětatřicetiletý lyžař závodící v nizozemských barvách si v druhém kole ještě o pět míst polepšil.

„Je to velmi emotivní. Lyžování bylo vždycky můj život a to, že to dnes takhle vyšlo, je prostě krásné. Jsem skutečně šťastný, tohle je velké privilegium,“ uvedl Hirscher, jenž původně ukončil kariéru v roce 2019 poté, co poosmé za sebou ovládl celkové hodnocení seriálu.

Překvapivě nebodoval jeden z Hirscherových nástupců Marco Odermatt. Švýcarský favorit startující s číslem 1 sklouzl na vnitřní lyži a první kolo po pádu nedokončil. Švýcar v minulém ročníku vyhrál hodnocení všech svých disciplín – obřího slalomu, super-G i sjezdu – a získal potřetí za sebou velký glóbus.

Po tradičním söldenském úvodu se Světový pohár naplno rozběhne za tři týdny slalomem v Levi.

Muži – obří slalom:

1. Steen Olsen 2:09,50 (1:04,31+1:05,19), 2. Kristoffersen -0,65 (1:04,39+1:05,76), 3. McGrath (všichni Nor.) -0,66 (1:04,81+1:05,35), 4. Pinheiro Braathen (Braz.) -0,90 (1:05,99+1:04,41), 5. Vinatzer (It.) -1,10 (1:05,51+1:05,09), 6. Kranjec (Slovin.) -1,26 (1:04,99+1:05,77).