
Je pohledem dalajlamovi přímo do očí, poznamenávají tvůrci dokumentu Moudrost štěstí. Snímek o tibetském duchovním vůdci se promítá i v českých kinech. Produkoval ho hollywoodský herec Richard Gere, dalajlamův dlouholetý podporovatel.
Tändzin Gjamccho je coby dalajlama hlavou tibetských buddhistů přes osm dekád, je tak jedním z nejdéle sloužících duchovních vůdců současnosti. Gere, sám dlouhodobě studující a praktikující buddhismus, se s ním zná od osmdesátých let. „Věděl jsem, že se připravuje nějaký film. Asi před rokem jsem byl osloven tvůrci, jestli bych se na něj nepodíval a nedal jim své postřehy. Takže za mnou přijeli do New Yorku a film mi ukázali,“ prozradil Gere v rozhovoru s Filipem Karbanem pro ČT24.
K dokumentu, natočeném švýcarskými tvůrci Barbarou Millerovou a Philipem Delaquisem, se Gere nakonec přidal jako výkonný producent. Přizval i filmaře Orena Movermana, se kterým před deseti lety navštívili filmový festival v Karlových Varech. Společně snímek přestříhali a přidali dalších patnáct minut záběrů, včetně dosud neviděných fotografií.
Komentuje svět přímo do kamery
Dalajlama v dokumentu komentuje dnešní svět. „Všichni jsou neustále zaneprázdněni. Příliš mnoho stresu. Příliš mnoho starostí. Příliš mnoho soutěživosti. Když ztrácíte duševní rovnováhu, zapomeňte na příčiny a soustřeďte se pouze na dýchání. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech. Pak vydechněte. A znovu, nádech. Zadržte. A výdech. Tlukot srdce se přirozeně zpomalí. Klid. Otevřenost. Když čelíme problémům, podíváme-li se na ně s větším odstupem, uvidíme spoustu náznaků naděje. Takže vše závisí na vašem duševním postoji,“ říká.
Filmaři k zachycení rozhovoru využili techniku takzvaného interrotronu, kterou vynalezl oscarový dokumentarista Errol Morris. „Před kamerou je umístěné zrcadlo (…), takže tu máme úžasných osmdesát minut, během nichž se dalajlama dívá přímo do kamery. Je to jako dostat od něj soukromou lekci. Takový záznam má cenu miliard dolarů,“ popisuje Gere.
Přítel Havla
Tibetský duchovní své myšlenky šířil i v Česku. Opakovaně ho sem zavedlo především přátelství s Václavem Havlem. Obdiv k prvnímu českému prezidentovi choval i Gere. „Jednou jsem s Václavem Havlem mluvil. Chtěl, abych se zhostil čtení jedné z jeho her v New Yorku, ale nemohl jsem, takže jsem bohužel neměl tu čest,“ zavzpomínal. „Celý svět ho samozřejmě uznává a Jeho Svatost ho měl velmi rád,“ dodal.
Dokument Moudrost štěstí nemá být jen souhrnem myšlenek dalajlamy, mimo jiné držitele Nobelovy ceny míru. Vznikl také jako oslava k jeho letošním devadesátinám. „Dalajlama si během svého života, i přes problémy, kterým čelil kvůli sobě a svému národu, zachoval otevřenou mysl, vyrovnanost a obrovské odhodlání pomáhat všem bytostem. V jeho očích nikdo není nepřítel. Všichni jsme na jedné lodi,“ upozorňuje Gere.
Dalajlama Gerea učí od osmdesátých let
S dalajlamou se herec poprvé osobně setkal v roce 1982, tehdy už studoval buddhismus, orientoval se na japonskou větev, ale stále více ho zajímala tibetská linie. Na setkání s dalajlamou přijel do severoindického města Dharamsala, kde tibetský duchovní vůdce žije v exilu.
„To setkání pro mě hodně znamenalo. Jeho soucit, moudrost, vnímání lidí, vnímání mé osoby – to vše bylo velmi podnětné — přestože si na nic nehraje a snaží se působit normálně, ať už to znamená cokoliv. Jsem jeho studentem už 45 let, takže na můj život měl obrovský vliv,“ uvedl Gere u příležitosti vzniku dokumentu Moudrost štěstí.
Gere jako velký stoupenec a osobní přítel dalajlamy často kritizuje Čínu za potlačování práv Tibeťanů. Například v roce 1993 se v tomto duchu vyslovil i v přímém přenosu předávání Oscarů, za což mu byl rok poté vstup na udílení těchto filmových cen zakázán, a v roce 2008 na podporu Tibetu vyzval světovou veřejnost k bojkotu olympijských her v Pekingu.
„Chceme vyprávět příběh tibetského lidu: skutečnou historii samostatné, jedinečné, nezávislé kultury – a lidí, kteří od pradávna nebyli součástí Číny,“ říká v souvislosti s filmem Gere.