Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy soboty 26. července 2025.

Na hranicích mezi Thajskem a Kambodžou došlo v sobotu k dalším střetům. Boje se odehrávaly v thajské pobřežní provincii Trát a sousední kambodžské provincii Pursat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na thajské námořnictvo. Bangkok v pátek obvinil Kambodžu z rozpoutání bojů a vyzval k ukončení nepřátelských akcí. Zabito bylo od začátku konfliktu nejméně třicet tři lidí, dalších 130 tisíc muselo v důsledku bojů opustit domovy, dodala agentura.

Austrálie a Velká Británie v sobotu podepsaly novou smlouvu na padesát let, která má upevnit existující třístranný program pořízení jaderných ponorek Aukus se Spojenými státy. Ty však minulý měsíc oznámily, že program přehodnotí, napsala japonská agentura Kjódó. Dohoda má Austrálii poskytnout v příštím desetiletí nové jaderné ponorky, které by jí umožnily čelit čínským ambicím v Indickém a Tichém oceánu, poznamenala agentura Reuters.

Noční útok ruských sil za pomocí dronů a raket si v ukrajinském Dnipru vyžádal nejméně tři mrtvé a šest zraněných. Výbuchy se ozývaly velkou část noci na sobotu a po útocích vypukly požáry. Další bezpilotní letouny a střely mířily na Charkov. Značně poškozené byly i domy v Záporožské oblasti, podle tamních úřadů ale jejich obyvatelé vyvázli bez zranění. Ukrajinské drony naproti tomu útočily na důležitou součást ruského vojensko-průmyslového komplexu – továrnu Signal v ruském Stavropolském kraji.

Silné bouřky zasáhnou do sobotního pozdního večera zřejmě většinu Čech. V neděli a pondělí pak hrozí velmi vydatné deště na Moravě a ve Slezsku, mohou po nich stoupnout hladiny toků na nejnižší, první povodňový stupeň, vyplynulo ze sobotní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. V Beskydech může napršet až 110 milimetrů srážek, tedy 110 litrů na každý metr čtvereční. 

Mezioborový vědecký tým popsal příčiny jedné z nejintenzivnějších změn klimatu, kterou planeta Země prošla před stovkami milionů let. Dokázal, že se na ní podílelo více faktorů současně.

Podíl.
Exit mobile version