Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy pátku 7. února 2025.

Ukrajinské síly postoupily v ruské Kurské oblasti až pět kilometrů za ruské linie jihovýchodně od okresního města Sudža, které obsadily už dříve. Píší to analytici z Institutu pro studium války. Rusko zároveň v pátek oznámilo, že dobylo ukrajinské město Toreck, k čemuž se Ukrajina také nevyjádřila. Podobná tvrzení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

V Česku se loni ubytovalo asi 22,8 milionu turistů, meziročně je to o 3,8 procenta více, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Stoupl také počet přenocování, a to o 2,6 procenta na 57,3 milionu nocí. Počet turistů poprvé překonal rok 2019 před začátkem pandemie nemoci covid-19, která značně omezila cestování.

Pobaltské státy zvyšují svou energetickou nezávislost na Rusku. Litva, Lotyšsko a Estonsko se v sobotu v osm hodin ráno našeho času odpojí od regionální sítě známé jako BRELL a znemožní Kremlu dál rozhodovat o toku elektřiny. Proces urychlila válka na Ukrajině a synchronizace s unijní sítí si vyžádala investice za desítky miliard korun. Pobaltí se nyní chystá na možné kyberútoky během citlivého přechodného období.

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková odvolala na návrh Akademického senátu Katolické teologické fakulty (KTF) děkana fakulty Jaroslava Brože. Odvolání nabude účinnosti v pondělí 10. února. Rektorka to uvedla na jednání akademického senátu univerzity.

Vědci nevylučují, že by se za 157 let, tedy v roce 2182, mohla Země srazit s asteroidem – kamenitým objektem zvaným Bennu. Mělo by to podle nich katastrofální následky. Srážka by na planetě vyvolala třeba vlnu zemětřesení a do atmosféry by vyvrhla až stovky milionů tun prachu, který by zásadně narušil globální klima a chemické složení atmosféry.

Podíl.