Každý večer přinášíme přehled nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí dne z domova i ze světa. Stručně a přehledně, ale i s potřebným kontextem. Projděte si zásadní zprávy čtvrtka 26. prosince 2024.
Zdroje serveru Euronews v ázerbájdžánské vládě tvrdí, že podle předběžného vyšetřování havárii letadla v Kazachstánu způsobila ruská raketa země–vzduch. Vystřelit ji měla protivzdušná obrana v Grozném na jihu Ruska, kam později havarovaný letoun z Baku mířil, stroj poškodily šrapnely ze střely. V oblasti platil poplach kvůli hrozbě dronových útoků. Moskva i Baku tvrdí, že se nehoda dál vyšetřuje. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov varoval před unáhlenými hypotézami.
Finské úřady ve čtvrtek převzaly kontrolu nad tankerem plujícím z Ruska, který podle médií považují za součást ruské „stínové flotily“. Plavidlo podezírají v souvislosti se středečním poškozením podmořského energetického a internetového kabelu EstLink2 mezi Finskem a Estonskem. Zástupci Helsinek a Tallinu se podle agentury AP kvůli incidentu scházejí k mimořádným zasedáním.
Izrael ve čtvrtek zaútočil na mezinárodní letiště v hlavním městě Saná v Jemenu, uvedl deník Ha’arec s odvoláním na představitele izraelské armády. Izraelské vojsko, které útoky později potvrdilo, podle svého vyjádření zaměřilo údery na cíle hútíů na západním pobřeží Jemenu a hluboko v jemenském vnitrozemí. Pod izraelskou palbu se na letišti v Saná dostal šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, oznámil to na síti X.
V Liberci při požáru vybydleného domu nedaleko dolního centra zemřeli dva lidé. Třetí osobu, narozenou v roce 1990, která utrpěla těžké zranění, záchranáři převezli do nemocnice. Na webu policie o tom informovala regionální mluvčí policie Dagmar Sochorová.
Byla to jedna z největších přírodních katastrof v dějinách lidstva. Po zemětřesení u indonéského ostrova Sumatra zasáhla pobřeží Indického oceánu v Asii a Africe ničivá vlna tsunami, která zabila téměř čtvrt milionu lidí. Mezi oběťmi byly i tisíce zahraničních návštěvníků, kteří ve vyhledávané turistické destinaci trávili exotickou dovolenou. Od tragédie uplynulo přesně dvacet let.
„Vladimir Putin při pohledu na kyjevské dění bezmocně zuřil. Vůbec nechápal, proč Kučma lidi na Majdanu nerozehnal a proč Janukovyč pořád ještě není prezident.“ Takto popsal ruský novinář Michail Zygar události Oranžové revoluce. Byla reakcí na první velký ruský pokus o manipulaci ukrajinských voleb, jejímž cílem bylo prosadit Kremlu nakloněného Viktora Janukovyče do prezidentské funkce. Tehdejší ukrajinské vedení v čele s dosluhující hlavou státu Leonidem Kučmou výsledky hlasování zfalšovalo, ale statisíce demonstrantů na kyjevském Majdanu si vynutily opakované druhé kolo. Konalo se přesně před dvaceti lety, 26. prosince 2004. Oranžová revoluce zhatila Putinův pokus dosadit do Kyjeva dostatečně tvárného politika, což ruský vládce Ukrajině nikdy nezapomněl.
Na plaveckých závodech na pražském Slovanském ostrově se sešlo 360 otužilců. Memoriál Alfreda Nikodéma každoročně pořádají právě na druhý svátek Vánoční. Nejstarší otužilecký závod v Česku se letos konal už po osmasedmdesáté. Vodou, která měla málo přes čtyři stupně, vedly hned tři tratě.